Meghiúsították Washington tervét

Az újság szerint Moszkva egyre erősebb késztetést érez arra, hogy szembeszálljon Washington közép-ázsiai befolyásával.

TK
2012. 02. 17. 18:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újság szerint Moszkva egyre erősebb késztetést érez arra, hogy szembeszálljon Washington közép-ázsiai befolyásával, ugyanis Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök – aki márciusban jelöltként indul az orosz elnökválasztáson és szinte bizonyosra vehető, hogy el is nyeri a hatéves államfői megbízatást – kiemelt fontosságot tulajdonít a térségnek.

Az Egyesült Államok korábban abban reménykedett, hogy Oroszországgal és Afganisztánnal, valamint Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal, Tádzsikisztánnal, Üzbegisztánnal és Türkmenisztánnal aláírhatja a Washington által javasolt Közép-ázsiai Kábítószer-ellenes Kezdeményezést (CACI) támogató nyilatkozatot egy csütörtöki bécsi tanácskozáson, amelyet az Afganisztánból kiinduló drogexport által leginkább sújtott országok számára szerveztek. A CACI égisze alatt különleges erőket hoztak volna létre a drogellenes küzdelemre amerikai pénzből, amerikai irányítással.

Orosz vezetők azonban a bécsi értekezlet előtt „tisztázó megbeszéléseken” ismertették a közép-ázsiai vezetőkkel azokat a kockázatokat, amelyek moszkvai megítélés szerint az amerikai kezdeményezésből fakadnának. Az orosz érvek hatottak, több közép-ázsiai ország nem volt hajlandó aláírni a támogató nyilatkozatot.

A Kommerszant szerint Moszkva fő kifogása a különleges erőknek a létrehozása, amelyek amerikai elképzelés szerint széles jogkörökkel rendelkeznének és – ami még fontosabb – maradéktalanul hozzáférnének a közép-ázsiai titkosszolgálatok és a fegyveres erőket irányító minisztériumok bizalmas adataihoz. Moszkva attól tart, ezen információk birtokában Washington zsarolhatná a közép-ázsiai hatóságokat.

Oroszország négy közép-ázsiai országgal – Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal, Tádzsikisztánnal és Üzbegisztánnal – együtt tagja a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) nevű regionális biztonsági szervezetnek. A Kommerszant szerint Moszkvában nem értik, miért kellene amerikai kezdeményezésre új különleges erőket felállítani, ha már léteznek az ODKB megfelelő szervei a közép-ázsiai országokban. Moszkva az amerikai javaslatban olyan eszközt lát, amellyel az Egyesült Államok növelhetné katonai-politikai befolyását a közép-ázsiai régióban, amelyet Oroszország is saját különleges érdekövezetének tekint – írta a moszkvai lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.