Megsemmisülhet a legerősebb kormánypárt

A korábbi legerősebb kormánypárt párt gyakorlatilag a megsemmisülés szélére került két héttel a választás előtt.

Kovács András
2012. 02. 25. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hét múlva előre hozott választást tartanak Szlovákiában, a kampány javában tart, de a legfőbb esélyes továbbra is Robert Fico, az Irány (Smer) elnöke. A felmérések csupán abban különböznek egymástól, hogy a párt képes lesz-e megszerezni a 76 mandátumot a parlamentben, amivel egyedül kormányozhat a volt miniszterelnök. A legutolsó kutatás szerint 84 mandátumra lenne jó a Smer.

A mostani korteskedést alapvetően írta át a Gorilla-botránynak nevezett esemény, amely a szlovák politikai elit korrupt voltára világított rá. A 2005–06-ban titkosszolgálati eszközökkel készített felvételeken az hallható, hogy a Penta befektető csoport egyik képviselője rendszeresen egyeztet vezető szlovák politikusokkal. Itt döntöttek fontos privatizációs ügyekről, a leendő miniszterek és más fontos döntéshozók személyéről. Mindezek fejében a társaság állítólag súlyos milliókat fizetett az akkori szlovákiai kormánypártoknak (Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt – SDKÚ).

Két új erő jöhet be

A Mikulás Dzurinda külügyminiszter, volt miniszterelnök által vezetett alakulat eddig a kampány legnagyobb vesztese. Szeptemberben még 12,8 százalékon álltak, míg mostanra 4,3 százalékra esett vissza a támogatottságuk, amellyel nem kerülnének be a parlamentbe. Ez az eredmény annak fényében még nagyobb bukásnak számít, hogy a 2010-es választásokon még 15,4 százalékot ért el az SDKÚ. Jól látszik, hogy a Gorilla-botrány a padlóra küldte a legnagyobb kormánypártot, kérdés, sikerült-e a következő napokban megfordítani a trendet.

Az elitet behálózó botrány másik hatása, hogy úgy tűnik, két olyan alakulat is tagja lesz a parlamentnek, amely nemrégiben alakult. Igor Matovic, az Egyszerű Emberek alakulat vezetője 2010-ben még mint a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője került be a parlamentbe, de később elhagyta a liberális frakciót. 2011. október 28-án jelentette be, hogy az előre hozott választáson önállóan fog indulni. Egyelőre 7-9 százalékos támogatottsági sávban helyezkedik el az alakulat, úgy tűnik, nem lesz gondja a bejutással.

Nincs veszélyben a Smer

A 99 százalék – Civil Hang mozgalom is új alakulatnak számít, amely létrehozását a foglaljuk el a Wall Streetet mozgalom ihlette. A pártnak nagyon jól jött a Gorilla-botrány kirobbanása, amit jól bizonyított, hogy Ivan Weiss, aki negyedik a 99 Százalék jelöltlistáján, nyilatkozata, aki szerint lényegében az egész köztársaság kiváltságosok egy százalékának a markában van, amely körbe a Gorilla-akták szerint a Penta és a korrupt politikusok is beletartoznak. A legutolsó felmérés szerint az alakulat 6,9 százalékon áll.

A voksolás előtt egyes elemzők azt is elképzelhetőnek tartják, hogy csak három párt (a Smer, a Kereszténydemokrata Mozgalom és a Híd) jut be a parlamentbe, mivel a többiek a veszélyzónában tartózkodnak. Ebben az esetben természetesen Ficóéknak egy alacsonyabb támogatottsági szint is elég lenne az abszolút többség megszerzésére. Természetesen a három párt bejutása csak nagyon szélsőséges esetben valósulna meg. Reálisabb 5-7 alakulat bejutása, de a Smer pozícióját ez sem nagyon veszélyezteti, mivel a jobbközép pártok vélhetőleg a választás után sem fognak szövetséget kötni, így szétesett ellenzékkel szemben kezdheti meg a kormányzást Fico.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.