Az elnök munkahelyére, Szuhumiba tartott, amikor megtámadták az őt szállító gépkocsikonvojt Gudauta település közelében. Az ismeretlen támadók tüzet nyitottak rá automata fegyverekből, és aknavetőkből is lőtték az autóoszlopot, előzőleg pedig több pokolgépet robbantottak fel az út mentén. Egy gépkocsi teljesen kiégett, a halálos áldozaton túl további három testőr is megsebesült. Az Interfax szerint a merénylők a közeli hegyekbe menekültek, és hajtóvadászat indult ellenük. Harci helikopterek is bekapcsolódtak a hajszába.
Egyik közvetlen munkatársának közlése szerint Ankvab ellen ez volt a hatodik merényletkísérlet politikai pályafutása alatt. Két évvel ezelőtt, 2010. szeptember 23-án is elkövettek egy fegyveres támadást az akkor alelnök Ankvab ellen. Akkor Gudautában lévő házát érte aknatámadás, a lövedékek repeszei megsebesítették, de állapota nem volt életveszélyes. Helyi megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy a mostani támadás célja destabilizálni a helyzetet a köztársaságban, ahol március 10-re parlamenti választásokat tűztek ki.
A jelöltállítás február 9-én zárult. A központi választási bizottság összesítése szerint 11 jelöltet a hatalmon lévő Egységes Abházia párt állít, ugyanennyit az Abházia Nemzeti Egységének Fóruma elnevezésű ellenzéki párt, míg a Kommunista Párt hét és az Abházia Gazdasági Fejlődése nevű formáció hat emberét indítja. A 35 képviselői helyért összesen 156-an szállnak versenybe.
Abházia véres harcok után az 1990-es évek elején szakadt el Grúziától. Tbiliszi 2008-ban háborúban próbálta meg visszaszerezni másik szakadár területét, Dél-Oszétiát, és hadmozdulatokat tett Abházia irányában is. Moszkva – amely addigra egyértelmű katonai, politikai és gazdasági befolyásra tett szert a két területen – a védelmükre kelt, megsemmisítő vereséget mért a grúz hadseregre, majd elismerte Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét. Az orosz példát mindazonáltal csak Nicaragua, Venezuela és Nauru követte.
Abházia előző elnöke, Szergej Bagaps tavaly májusban súlyos betegen egy moszkvai kórházban hunyt el. Az augusztusi elnökválasztást Alekszandr Ankvab korábbi kormányfő, majd alelnök nyerte. A NATO és az EU nem ismerte el az elnökválasztás eredményét.

Menczer: Veszélyben vannak a közösen, nehezen és sok munkával elért eredményeink