A ballaszttartályokban megbúvó állatok hatalmas kárt okoznak az Egyesült Államok és Kanada határán található Nagy-tavak hétmilliárd dolláros halászati iparának, emellett valóságos oázist teremtenek a moszatok számára. Az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem kutatói szerint a tárolók potyautasai ellen folytatott küzdelem évente 200 millió dollárt emészt fel.
A természetvédő szervezetek közölték: az 1990-es évek óta negyedszerre is hajlandók lennének a bírósághoz fordulni, hogy rábírják az Egyesült Államok környezetvédelmi ügynökségét (EPA) a ballasztürítési előírások szigorítására.
A vízzel feltöltött tartályok a rakománnyal teli hajók stabilitását biztosítják. A kikötőkben azonban a vízzel együtt a bennük lévő, az adott körzetben esetleg behatoló – invazív – fajoknak számító állatokat is kiürítik.
Az ügynökséget bírósági határozat kötelezi, hogy még az idén átírja a 2008-as szabályozását, figyelembe véve az ENSZ Nemzetközi Tengerészeti Szervezetének ballasztvíz-kezelési előírásait. Az új változat a tervek szerint 2013-tól lépne hatályba. Az eddig elkészült javaslatot azonban a környezetvédők nem tartják elég szigorúnak.
A Természeti Erőforrás Védelmi Tanács nevű szervezetnél dolgozó Thom Cmar szerint sok módszer létezik a ballasztvíz kezelésére – a vegyszerektől kezdve a szűrőberendezésekig –, amelyek bevezetése kevesebb mint egymillió dollárba kerülne egy átlagos teherhajó esetében.
Az EPA jelenlegi szabályozása szerint a Nagy-tavak felé tartó hajóknak még a tengeren fel kell tölteniük sós vízzel a ballaszttartályaikat, hogy elpusztítsák a magukkal hozott édesvizű betolakodókat. Környezetvédők szerint azonban az egzotikus fajok kiváló menedékre lelnek a tárolókban lerakódott édesvizű hordalékban, ezért egyáltalán nem szabadna engedélyezni, hogy a hajók a Nagy-tavakon ürítsék ki a tartályaikat.
A szervezetek szerint nem csupán a tengerről érkező, hanem a kizárólag a tavakban közlekedő hajókra is ki kellene terjeszteni a szigorúbb ballasztürítési szabályozást. Mint hozzátették: az invazív egzotikus fajok számának puszta csökkentésével még mindig fennállna annak a veszélye, hogy az állatok „összetalálkoznak” és szaporodni kezdenek.

Magyar Péter ezúttal a Magyar Nemzeti Bankot támadja, hogy elterelje a figyelmet a saját kényes ügyeiről