Nem elég szigorú a szabályozás

Nem elég szigorú az amerikai környezetvédelmi ügynökség nemrég közzétett javaslata a kereskedelmi hajók ballasztürítési szabályairól.

WA
2012. 02. 22. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ballaszttartályokban megbúvó állatok hatalmas kárt okoznak az Egyesült Államok és Kanada határán található Nagy-tavak hétmilliárd dolláros halászati iparának, emellett valóságos oázist teremtenek a moszatok számára. Az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem kutatói szerint a tárolók potyautasai ellen folytatott küzdelem évente 200 millió dollárt emészt fel.

A természetvédő szervezetek közölték: az 1990-es évek óta negyedszerre is hajlandók lennének a bírósághoz fordulni, hogy rábírják az Egyesült Államok környezetvédelmi ügynökségét (EPA) a ballasztürítési előírások szigorítására.

A vízzel feltöltött tartályok a rakománnyal teli hajók stabilitását biztosítják. A kikötőkben azonban a vízzel együtt a bennük lévő, az adott körzetben esetleg behatoló – invazív – fajoknak számító állatokat is kiürítik.

Az ügynökséget bírósági határozat kötelezi, hogy még az idén átírja a 2008-as szabályozását, figyelembe véve az ENSZ Nemzetközi Tengerészeti Szervezetének ballasztvíz-kezelési előírásait. Az új változat a tervek szerint 2013-tól lépne hatályba. Az eddig elkészült javaslatot azonban a környezetvédők nem tartják elég szigorúnak.

A Természeti Erőforrás Védelmi Tanács nevű szervezetnél dolgozó Thom Cmar szerint sok módszer létezik a ballasztvíz kezelésére – a vegyszerektől kezdve a szűrőberendezésekig –, amelyek bevezetése kevesebb mint egymillió dollárba kerülne egy átlagos teherhajó esetében.

Az EPA jelenlegi szabályozása szerint a Nagy-tavak felé tartó hajóknak még a tengeren fel kell tölteniük sós vízzel a ballaszttartályaikat, hogy elpusztítsák a magukkal hozott édesvizű betolakodókat. Környezetvédők szerint azonban az egzotikus fajok kiváló menedékre lelnek a tárolókban lerakódott édesvizű hordalékban, ezért egyáltalán nem szabadna engedélyezni, hogy a hajók a Nagy-tavakon ürítsék ki a tartályaikat.

A szervezetek szerint nem csupán a tengerről érkező, hanem a kizárólag a tavakban közlekedő hajókra is ki kellene terjeszteni a szigorúbb ballasztürítési szabályozást. Mint hozzátették: az invazív egzotikus fajok számának puszta csökkentésével még mindig fennállna annak a veszélye, hogy az állatok „összetalálkoznak” és szaporodni kezdenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.