Nem kérnek az oroszból

A szavazók háromnegyede elutasította szombaton Lettországban népszavazáson, hogy az orosz a balti ország második hivatalos nyelve legyen – derült ki a választási bizottság által közölt, nem végleges eredményekből.

WA
2012. 02. 19. 7:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazatok 95 százalékának a feldolgozása alapján 75 százalék voksolt nemmel. A népszavazáson magas volt a részvétel; a bő 1,5 millió választójogosult 69 százaléka adta le voksát. A népszavazást kezdeményező lettországi oroszok felének – több százezer embernek – nincs választójoga.

A balti állam 2,2 milliós lakosságának harmada orosz anyanyelvű; túlnyomórészük a szovjet időszakban Lettországba betelepített oroszok, fehéroroszok, ukránok leszármazottja. A népszavazás kezdeményezői azt mondják, az orosz nyelv hivatalossá tétele véget vetne egy immár 20 éve – a Szovjetunió felbomlása óta – tartó hátrányos megkülönböztetésnek a balti államban.

A másik tábor felidézte a kampányban, hogy a szovjet időkben több ezer tősgyökeres lettet hurcoltak el szibériai táborokba, és öt évtizeden át az orosz volt a hivatalos nyelv Lettországban. Vlagyimir Liderman, a lettországi oroszok szószólója, a népszavazás kezdeményezője azt mondta, az elsődleges céljuk az volt, hogy végre meginduljon a párbeszéd a kérdésről. „A kampány meglehetősen érzelmi alapú, helyenként hisztérikus volt, de még ez is jobb, mint a csend, amely az elmúlt 20 évet jellemezte” – mondta.

Lettország 1991-es függetlenné válása után az állampolgárság megszerzésének feltételéül szabták a lett nyelv ismeretét; a balti állam lakói közül 300 ezer oroszajkúnak a mai napig nincs választójoga, és nem vállalhat állást a közszférában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.