Népszavazáson mondanak nemet a szerbek

Népszavazás kezdődött kedden a zömében szerbek lakta Észak-Koszovóban.

PR
2012. 02. 14. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétnapos népszavazást négy, jobbára szerbek lakta észak-koszovói járásban – Zubin Potokban, Zvecanban, Kosovska Mitrovicában, Leposavicban, illetve a hozzájuk tartozó falvakban – tartják meg. Az ottani szerb önkormányzatok által ónállóan szervezett referendumon 82 szavazóhelyiséget nyitottak meg, s 35 ezer szavazócédulát nyomtattak ki, egy részüket albán nyelven. A kétmilliós Koszovóban közel 120 ezer szerb él, s közülük több mint 40 ezren északon. A délebbre, albán környezetbe ékelődött szerb enklávék lakói nem vesznek részt a népszavazáson.

A polgároknak arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogy „elfogadják-e az úgynevezett Koszovói Köztársaság Pristina által létrehozott intézményeit”. Nyilvánvaló, hogy a térségben lakó szerbek egyként nemet fognak mondani erre a kérdésre, hiszen a koszovói függetlenség kikiáltása után is megtartották a Pristinától teljesen külön működő, párhuzamosnak mondott, és részben Belgrád által finanszírozott intézményrendszert, saját iskoláikat és egészségügyi intézményeiket.

Belgrád azért ellenzi a referendum megtartását, mert tart attól, hogy az eredmény kedvezőtlenül fogja befolyásolni uniós integrációját, és nem lendíti előre a Brüsszel által szorgalmazott, folyton akadozó belgrádi–pristinai párbeszédet sem. A belgrádi kormányoldal szerint a népszavazást az ellenzék sugallatára szervezték meg, amely le akarja téríteni Szerbiát az európai integráció útjáról.

Törvénytelenül tartják meg?

A koszovói ENSZ-misszió (UNMIK) szerint a népszavazásnak nem lesz semmilyen jogi hatálya, mivel törvénytelenül tartják meg. Alkotmányellenes a népszavazás Pristina szerint is, amely eleve az észak-koszovói szerbek párhuzamos intézményeit is illegálisnak tartja, és négy éve hasztalan próbálkozik azzal, hogy fennhatósága alá gyűrje a térséget. Szálka a szemében, hogy a kétnapos referendumot két nappal Koszovó függetlenségének negyedik évfordulója előtt tartják meg a szerb szakadárok.

A referendum szervezői mindenesetre meghívták az UNMIK, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) képviselőit is, hogy megfigyelőkként vegyenek részt a referendumon. Állítólag a Nemzetközi Válságcsoport (ICG) nevű elemzőintézet is kapott meghívást, és el is fogadta. A koszovói békefenntartó haderő attól tart, hogy a térségben élő albánok provokációt látnak majd a népszavazásban, és ez tovább fokozza a feszültséget az amúgy is nyugtalan térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.