A kedden hatályba lépett törvény szerint a külföldi orvosoknak legalább B minősítésű nyelvvizsgát kell tenniük az egyetemi török nyelvtudományi intézet felügyelete alatt, az európai nyelvi portfólió által meghatározott kritériumokkal összhangban. A szabályozás a fogorvosokon, a gyógyszerészeken, a szülésznőkön és az ápolókon kívül minden külföldi egészségügyi alkalmazottra kötelező.
Az érintettek és az őket foglalkoztató magánintézmények ezenfelül kötelesek lesznek bemutatni szerződésüket a megfelelő szerveknek, csatolva az alkalmazottnak járó havi bér pontos kimutatását. A rendelkezés megköveteli továbbá, hogy a külföldi szakembereknek tartózkodási és munkavállalási engedélyük legyen.
A külföldi doktorok és ápolók foglalkoztatásáról szóló rendeletet tavaly bocsátotta ki a kormány, dacára a kérdést övező széles körű ellenállásnak. Nem török orvosok korábban például nem dolgozhattak kórházakban vagy más egészségügyi intézményekben. A jogszabályt bíráló ellenzéki képviselők és orvosi egyesületek elsősorban amiatt aggódnak, hogy a rendelet utat nyit az olcsó munkaerőnek az egészségügyi szektorban, és elüzletiesíti azt, miközben rontja az ellátás minőséget.
Recep Akdag török egészségügyi miniszter szerint viszont a kezdeményezés csillapítani fogja a törökországi szakemberhiányt. Akdag hangsúlyozta, hogy a török egyetemeken végzett mintegy 3000 külföldi orvos elsőbbséget fog élvezni a munkavállalás terén.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen