Olaszország fizethet a bevándorlóknak

Az emberi jogok megsértéseként értékelte a római kormány által alkalmazott bevándorlási politikát az Emberi Jogok Európai Bírósága, és bevándorlóknak fejenként fizetendő tizenötezer euró kártérítésre ítélte Olaszországot.

WL
2012. 02. 23. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelminek és precedens nélkülinek nevezte az olasz sajtó a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletét. A bíróság szerint Itália megsértette a Nemzetközi Emberi Jogi Egyezmény 3. cikkét, amely a megalázó bánásmódra és kínzásra vonatkozik. A strasbourgi testület arra ítélte Olaszországot, hogy a bírósági költségtérítéssel együtt fejenként tizenötezer euró kártérítést fizessen 22 bevándorlónak.

Az Olaszországban Hirsi-ügyként ismert kitoloncolásról van szó. 2009 májusában, Lampedusa szigetétől 35 mérföldnyire, nemzetközi vizeken, az olasz hatóságok egy kétszáz bevándorlóval teli hajót tartóztattak fel. Az Olaszország és Líbia között 2009-ben kötött bevándorlási megállapodás értelmében olasz hajóra szállították át őket, és visszavitték indulási állomásukra, Líbiába. A bevándorlók szomáliai és eritreai nemzetiségűek voltak, közöttük gyerekekkel és várandós nőkkel. A strasbourgi bíróság kiemelte, hogy a tömeges kitoloncolás a bevándorlók akarata ellenére történt: a bevándorlókat nem azonosították, nem értesítették sorsukról, nem adva meg nekik a jogot, hogy nemzetközi védelmet kérjenek.

A kétszáz fő líbiai börtönökbe és táborokba került. Huszonnégy személyt (11 szomáliait és 13 eritreait) az Olasz Menekültügyi Tanács nem kormányzati szervezet felkutatott, és ügyvédet fogadott nekik. A huszonnégy személy közül ketten belehaltak a Líbiában elszenvedett kínzásokba, huszonkét társuk azóta már Európában van, egyesek Olaszországban is. Nekik ítélt most kártérítést a strasbourgi bíróság, precedenst teremtve további kártérítésekhez.

Andrea Riccardi, a Szent Egyed Közösség elnöke, a Monti-kormány nemzetközi kooperációért felelős minisztere úgy kommentálta az ítéletet, hogy Olaszországnak újra kell gondolni bevándorlási politikáját.

Emma Bonino volt európai humanitárius biztos elmondta, hogy az olasz–líbiai bevándorlási megállapodás értelmében 471 embert toloncoltak vissza Líbiába, és senki sem tudja, mi lett velük.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint 2011-ben ezerötszáz bevándorló vesztette életét, miközben a Földközi-tengeren Olaszország felé tartott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.