A jelöltek listáját már mindenki ismeri, a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia szavazásra jogosult tagjainak pontos névsorát azonban titoktartás övezi. „Meg kell, hogy mondjam, én magam sem tudom, hogy ki tag és ki nem” – nyilatkozta nemrég Viola Davis, a Segítség Oscar-jelölt színésznője. Annyit lehet azért tudni, hogy főként jelenleg is tevékeny „nagy nevek” alkotják a szavazóbázist: Steven Spielberg, Tom Hanks, Meryl Streep, Sidney Poitier. Mivel azonban a tagság egy életre szól, olyan személyek is részt vehetnek a legjobbak kiválasztásában, akiknek már rég nincs közük a filmiparhoz. A lap kiderítette, a jelenlegi szavazók közt szerepel többek közt apáca, könyvkereskedő és a Békehadsereg toborzója is – az ő voksuk ugyanannyit ér, mint George Clooney vagy Leonardo DiCaprio választása. Néhány ikonikus filmes meglepő módon nem tagja az Akadémiának, így George Lucas vagy a huszonháromszor jelölt Woody Allen sem, ők ugyanis visszautasították a meghívást.
A Los Angeles Times alapos kutatómunka révén kiderítette az 5765 szavazásra jogosult közül 5100 kilétét. A lap riporterei megdöbbentő következtetésre jutottak az adatokat elemezve: kiderült, az Akadémiában hihetetlen mértékben alulreprezentáltak a nők és a kisebbségek. A tagok 94 százaléka fehér, s ez a szám az egyes alcsoportoknál még magasabbra szökik: az íróknál és a producereknél 98 százalék, egyedül a színészek esetében csökken – némileg – 90 százalék alá. Hasonló a helyzet a nemek eloszlásával: a szavazók 77 százaléka férfi. A 62 évben megállapított átlagéletkor sem a Hollywoodtól megszokott fiatalos lendületet tükrözi, az 50 alattiak csupán a tagok 14 százalékát teszik ki.
Mindez a kritikusok szerint ahhoz vezet, hogy a díj, melyre az egész világ figyel, képtelen hitelesen bemutatni Amerikát és a filmművészetet. Az elmúlt 83 évben a díjak csupán 4 százaléka jutott fekete bőrű színészeknek, a rendezői elismerést pedig csupán egyetlen nő érdemelte ki. Denzel Washington – maga is akadémiai tag és Oscar-díjas színész – szerint pozitív diszkriminációra lenne szükség. „Ha az ország 12 százaléka fekete, legyen az Akadémiáé is, ez ilyen egyszerű” – fogalmazott. Frank Pierson egykori elnök szerint azonban a szervezet a teljesítményt, nem a származást jutalmazza, ezért fordulhatnak elő aránytalanságok. „Mi a profi filmeseket képviseljük, és ha az ő körükben nem érvényesül az ország faji eloszlása, akkor nálunk sem fog” – szögezte le.
(Los Angeles Times, latimes.com)

Egy várandós kismama frontálisan karambolozott – megrázó videón az ütközés