Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) elítélő határozata sarokba szorítaná a jelenlegi szíriai vezetést, ami még súlyosabb erőszakhoz vezetne – véli Csü Hszing (Qu Xing), a kínai nemzetközi tanulmányok intézetének igazgatója a Zsenmin Zsipaóban (Renmin Ribao).
Csü szerint amennyiben a nyugati államok teljes mértékben támogatják a szíriai ellenzéki erőket, amint most láthatóan is teszik, akkor mindez nagy kiterjedésű polgárháborúba fog torkollni. Hozzáteszi: ha ez bekövetkezik, a külföldi fegyveres beavatkozás lehetőségének elhárítása lehetetlenné válik.
A lap véleményrovatában egy másik írás azt hangoztatja, hogy a katonai beavatkozás és az erőszakos rezsimváltás ellentétes az ENSZ Alapokmányával, és nem jó megoldás. Csung Seng (Zhong Sheng) szerint egy ilyen helyzet nemcsak a szíriai helyzetet tenné bonyolultabbá, hanem megsértené a nemzetközi kapcsolatok kezelésének alapvető normáit is.
Peking a múlt héten két napra Damaszkuszba küldte különmegbízottját azzal a szándékkal, hogy közvetítsen a szembenálló felek között, illetve támogatásával elősegítse a választások kiírását. Csaj Csün (Zhai Jun) egyben minden felet az erőszak azonnali leállítására szólított fel.
Csaj korábban kifejezte országa abbeli reményét, hogy a nemzetközi közösség teljes mértékben tiszteletben tartja Szíria szuverenitását, függetlenségét, egységét és területi integritását, a szíriai emberek független választását, továbbá a különböző szíriai felek politikai párbeszédének eredményét.
Kína Oroszországgal együtt az ENSZ BT-ben vétójogával élt, ami azt is kifejezte, hogy Peking nem lát garanciát arra, hogy egy elítélő ENSZ-határozat esetén Szíria nem követi Líbia példáját. Kína lényegében megbánta, hogy a világszervezetben korábban olyan beavatkozást tett lehetővé, amely Líbiában végül – NATO-támogatással – polgárháborús helyzetet, erőszakos hatalomváltást eredményezett.