A Transparency International 25 országra kiterjedő kutatásának eredményeiből kitűnik: Szlovákia európai összehasonlításban a nemzetközi normáknak megfelelő törvényekkel rendelkezik a korrupcióellenes harcban, de ez a harc sok esetben csak „papíron létezik”.
Szlovákia nagyon lemaradt a korrupcióellenes küzdelmet szabályozó törvényeknek a gyakorlatba való átültetésével, legalábbis ez derült ki a szervezet által több mint két éven át végzett, 2011 szeptemberében befejezett megfigyeléseinek eredményeiből. „A leggyengébb láncszem a rendőrség, a bíróságok, az államfői hivatal, a specializált intézmények közül pedig a Közbeszerzési Hivatal” – írta a Bumm.sk Ctibor Kostálnak, a Jól Szervezett Társadalomért Intézet (SGI) munkatársának szavait idézve. A Transparency International ezt a civil szervezetet bízta meg a szlovákiai helyzet feltérképezésével. Kostál szerint a vizsgált intézmények ugyan az esetek többségében nem szenvednek a pénz vagy egyéb források hiányától, de gyakran beavatkoznak függetlenségükbe.
A tanulmány szerint gyenge pontnak számít még egyebek között az etikai kódexek hiánya, valamint a korrupcióról bejelentést tevők védelme is.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat