Repedezik az izraeli kormánykoalíció?

Koalíciós válság rémét vetíti előre, hogy az izraeli legfelsőbb bíróság történelmi döntésében megsemmisítette azt a törvényt, amely lehetővé tette az ultraortodox zsidóknak a kötelező katonai szolgálat elkerülését.

WL
2012. 02. 22. 22:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izraelben a kötelező katonai szolgálat három évig tart, de vannak kivételek.

A legfelsőbb bíróság kilenc tagja közül hat egyetértésével kedden kimondott ítélet szerint ellentétes az egyenlőség elvével a jogszabály, amelynek köszönhetően az ultraortodox zsidóknak nem kell bevonulniuk, ha vallási iskolákban tanulnak, s ráadásul még bőkezű szociális támogatást is kapnak. A bíróság döntésében kimondta azt is, arra törekedett, hogy egyenlően ossza meg a terheket a polgárok körében.

Az utóbbi hónapokban növekedett az ultraortodoxok iránti ellenérzés az izraeli közvéleményben, mert egy sor incidens kapcsán az a benyomás alakult ki, hogy a szélsőségesen vallásos zsidók megpróbálják ráerőltetni a szélesebb társadalomra saját normáikat, így például a nők elkülönítésére az autóbuszokon, mi több még a járdákon is.

A legfelsőbb bíróság döntése azzal fenyeget, hogy válságba taszítja az ultraortodox és határozottan világi nézeteket valló pártokat is tömörítő kormánykoalíciót. A határozott nézetkülönbségek dacára az ultraortodox Sasz párt és a világi Jiszráél Béténu párt is reményét fejezte ki, hogy megoldják a problémát.

Izrael állam megalakulása után mindössze négyszáz ultraortodox szeminarista kapott felmentést a katonai szolgálat alól, de az izraeli napilapok szerdai beszámolója szerint 2010-ben már 62 500 ultraortodox fiatalember kérte felmentését, ráadásul családok ezrei élnek az állami apanázsból, miközben a családfő vallási tanulmányokat folytat ahelyett, hogy dolgozna. A kötelező katonai szolgálat kijátszása és az állami segélyektől való függőség összefonódása mélyen megosztja Izraelt, ahol a hatmilliós lakosság közel egyhatoda ultraortodox zsidó.

Avigdor Liberman külügyminiszter, a Jiszráél Béténu vezetője azt reméli, hogy az új törvény hídként szolgál majd a nemzet egységének megteremtésében, ideértve az ultraortodox lakosságot. A Sasz szóvivője viszont úgy fogalmazott, bízik abban, hogy a szemináriumi hallgatók folytathatják tanulmányaikat a jövőben is, s nem kell bevonulniuk. Szerinte az új törvény hasonló lesz a korábbihoz, csak kisebb változások lesznek benne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.