Az öngyilkos merénylet elkövetését a tálib mozgalom vállalta magára. Szóvivője, Zabihulla Mudzsahid közölte, hogy ezzel torolták meg a bagrami amerikai támaszponton történt Korán-égetést.
A támadó röviddel hajnalhasadás után rohant bele gépkocsijával a repülőtér kapujába, és felrobbantotta magát. A detonáció nagy erejére utal, hogy legalább négy, közelben parkoló gépkocsi semmisült meg. A halálos áldozatok között van hat polgári személy, két reptéri biztonság őr és egy katona. Justin Brockhoff NATO-szóvivő szerint NATO-katonák nem haltak meg a robbantásban, jóllehet a tálibok azt állították, hogy az öngyilkos merénylő a katonák őrségváltásakor robbantotta fel magát.
A dzsalálábádi repülőtér polgári és nemzetközi katonai forgalmat bonyolít le. A légikikötőt nagy erőkkel védik amerikai katonák, mivel itt található a NATO vezette nemzetközi biztonsági erő (ISAF) legfőbb légi támaszpontja. Az elmúlt években több támadást hajtottak végre ugyanitt.
Ismert, keddre virradó éjjel a bagrami börtönben elégettek több olyan Korán-példányt, amelyet raboktól koboztak el. Erre tiltakozó megmozdulások kezdődtek az országban, melynek során a magyar parancsnokság alatt álló tábort is megtámadták. Az összecsapásokban már többen meghaltak.
Ki kérjen bocsánatot?
Bírálta vasárnap Barack Obama amerikai elnököt Rick Santorum, amiért bocsánatot kért a Korán-égetésért. A republikánusok elnökjelöltségére esélyes politikus szerint inkább Afganisztánnak kellene bocsánatot kérnie az Egyesült Államoktól négy amerikai katona haláláért, akiket a Korán-égetést követő, hat napja tartó erőszakcselekményekben öltek meg.
Santorum az ABC televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a bagrami támaszponton történt incidens nem volt szándékos, a Korán példányait tévedésből égettek el, viszont az amerikai katonákat szándékosan ölték meg, ezért Hamid Karzai afgán elnöknek kellene bocsánatot kérnie, illetve az afgánoknak, amiért bántalmazzák és gyilkolják az amerikai katonákat. Santorum szerint Obamának el kellett volna ismernie, hogy helytelen volt a Korán-példányok elégetése, de a bocsánatkérés annak elismerésével ér fel, hogy nem véletlen incidens történt.

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban