„Sáskák” és „gazemberek” harcolnak Hongkongban

Hongkongiak egész oldalas újsághirdetésben kifogásolták Kína befolyásának növekedését a különleges igazgatású területen.

BL
2012. 02. 01. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Apple Daily című lapban közölt újsághirdetés azt követően jelent meg, hogy Hongkongban feszültséget keltett Peking befolyásának növekedése, illetve a szárazföldi kínaiak beáramlása a szigetre. A felhívás, amely egy lehetséges társadalmi konfliktusra figyelmeztetett, olyan üzeneteket tartalmazott, mint például „A hongkongiaknak elegük lett!”, illetve hogy „Ez a város haldoklik, tudod?”.

A hirdetést finanszírozó csoport – amely kevesebb mint egy hét alatt több mint 13 ezer dollárt gyűjtött az akcióra – felszólította a kínai vezetést, hogy vessen véget a szárazföldi lakosok mértéktelen beszivárgásának. „Minek jönnek ide a (szárazföldi) anyák az állami kórházak segélyforrásait felvenni és a társadalmi jólétünkből részesülni?” – tette fel a kérdést a kampány egyik szervezője a South China Morning Post című angol nyelvű hongkongi napilapnak. Ugyanitt egy Jung Dzson nevű férfi elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szárazföldiek nem tartják be a szabályokat és a rendet.

A feszültség akkor robbant ki, amikor a Dolce & Gabbana olasz divatcég állítólag megtiltotta a helyieknek, hogy fényképeket készítsenek a legnagyobb hongkongi üzletük előtt, azt a látszatot keltve, hogy inkább a tehetős szárazföldi kuncsaftokat részesítik előnyben. Az olasz divatóriás később bocsánatot kért ugyan, ám az incidens dühös reakciókat váltott ki a hongkongiakból.

A Hongkongba érkező kínai anyák – akik itt akarják megszülni gyermekeiket, hogy ezáltal letelepedési és munkavállalási engedélyt biztosítsanak számukra – ugyancsak felbosszantották a helyi lakosokat. A vita a javak feletti harcról szól – nyilatkozta a BBC-nek Juliana Liu hongkongi lakos. Részben Hongkong brit gyarmati öröksége miatt úgy tartják, hogy Kínában itt a legjobb az egészségügyi ellátás és az oktatás. Kung Csing-tung (Kong Qingdong), a Pekingi Egyetem professzora egy korábbi incidens alkalmával „gazembereknek”, s „a brit kormány loholó kutyáinak” nevezte a hongkongiakat.

Hongkong 1997-ben került ismét kínai fennhatóság alá. A különleges igazgatású terület nagyfokú autonómiát élvez, mindenben független Kínától, kivéve a kül- és a hadügyeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.