Az Apple Daily című lapban közölt újsághirdetés azt követően jelent meg, hogy Hongkongban feszültséget keltett Peking befolyásának növekedése, illetve a szárazföldi kínaiak beáramlása a szigetre. A felhívás, amely egy lehetséges társadalmi konfliktusra figyelmeztetett, olyan üzeneteket tartalmazott, mint például „A hongkongiaknak elegük lett!”, illetve hogy „Ez a város haldoklik, tudod?”.
A hirdetést finanszírozó csoport – amely kevesebb mint egy hét alatt több mint 13 ezer dollárt gyűjtött az akcióra – felszólította a kínai vezetést, hogy vessen véget a szárazföldi lakosok mértéktelen beszivárgásának. „Minek jönnek ide a (szárazföldi) anyák az állami kórházak segélyforrásait felvenni és a társadalmi jólétünkből részesülni?” – tette fel a kérdést a kampány egyik szervezője a South China Morning Post című angol nyelvű hongkongi napilapnak. Ugyanitt egy Jung Dzson nevű férfi elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szárazföldiek nem tartják be a szabályokat és a rendet.
A feszültség akkor robbant ki, amikor a Dolce & Gabbana olasz divatcég állítólag megtiltotta a helyieknek, hogy fényképeket készítsenek a legnagyobb hongkongi üzletük előtt, azt a látszatot keltve, hogy inkább a tehetős szárazföldi kuncsaftokat részesítik előnyben. Az olasz divatóriás később bocsánatot kért ugyan, ám az incidens dühös reakciókat váltott ki a hongkongiakból.
A Hongkongba érkező kínai anyák – akik itt akarják megszülni gyermekeiket, hogy ezáltal letelepedési és munkavállalási engedélyt biztosítsanak számukra – ugyancsak felbosszantották a helyi lakosokat. A vita a javak feletti harcról szól – nyilatkozta a BBC-nek Juliana Liu hongkongi lakos. Részben Hongkong brit gyarmati öröksége miatt úgy tartják, hogy Kínában itt a legjobb az egészségügyi ellátás és az oktatás. Kung Csing-tung (Kong Qingdong), a Pekingi Egyetem professzora egy korábbi incidens alkalmával „gazembereknek”, s „a brit kormány loholó kutyáinak” nevezte a hongkongiakat.
Hongkong 1997-ben került ismét kínai fennhatóság alá. A különleges igazgatású terület nagyfokú autonómiát élvez, mindenben független Kínától, kivéve a kül- és a hadügyeket.

Tömeges halpusztulás a Velencei-tónál – már 1800 kiló elhullott halat szállítottak el