Semmi sem nyugtatja le a tüntetőket

Több százan vonultak utcára Afganisztán-szerte a bagrami amerikai támaszponton történt Korán-égetés ellen tiltakozva a muszlimok ünnepnapján, pénteken.

WA
2012. 02. 24. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte mintegy tucatnyian vesztették életüket az összecsapásokban, az egyébként nyugodtnak számító Herát tartományban haltak meg a legtöbben. Ugyanitt több mint ötvenen sebesültek meg. Ezzel több mint húszra nőtt az utóbbi négy napban meggyilkolt emberek száma, a sebesültek pedig körülbelül százan lehetnek, többségüket golyó érte.

A nyugati Herátban hárman – köztük egy rendőr – vesztették életüket, amikor feldühödött tüntetők megpróbáltak behatolni az amerikai konzulátusra, illetve megpróbálták elvenni a rendőröktől fegyvereiket. Hírügynökségi jelentések szerint a zavargások újult erővel folytatódtak Kabulban és más helyeken, például Hosztban, a hasonnevű tartomány székvárosában s az ugyancsak a keleti részen lévő Gázni és Nangarhar tartományokban.

A Korán-égetés ellen tiltakozók pénteken a magyar parancsnokság alatt álló tábort is megtámadták Baglán tartományban. Az incidensben egy afgán életét vesztette, többen megsebesültek. A Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályának tájékoztatása szerint a tüntetést az afgán hatóságok oszlatták fel, a magyar katonáknak nem kellett közbeavatkozniuk, a halott és a sérültek is afgán állampolgárok. (A támadásról bővebben itt olvashat.)

Elégették Obama képét

A pénteki újabb dühödt megmozdulások arra mutatnak, hogy Barack Obama bocsánatkérése sem hűtötte le az indulatokat, sőt Nangarharban az amerikai elnököt ábrázoló fényképet is égettek. A tüntetések miatt az amerikai nagykövetség Afganisztán északi részére is kiterjesztette a Kabulban már érvényben lévő utazási korlátozásokat, és óvatosságra intette az amerikai állampolgárokat.

Csütörtökön a nangarhari amerikai támaszpontra látogatott az afganisztáni NATO-erők parancsnoka, John Allen tábornok, aki nyugalomra intette a külföldi csapatokat, és azt kérte: ne engedjék, hogy a bosszú hajtsa őket. Az Allennel utazó Ser Mohammed Karimi afgán tábornok azt mondta a csapatoknak, hogy „áldozatuk nem volt hiábavaló”, és hangsúlyozta: az amerikaiak és az afgánok közösen harcolnak „az emberiség ellensége ellen”.

Pakisztánban is

A Korán-égetést vizsgáló afgán bizottság csütörtök esti jelentésében a tiltakozások befejezését szorgalmazta, és azzal vádolta a szélsőségeseket, hogy a tüntetők sorai közé szivárogva úgymond az erőszak magvait hintik el. A bagrami támaszpontot is megjárt afgán vallási vezetők azt javasolták, hogy a felelősöket Washington állítsa hadbíróság elé.

A szomszédos Pakisztán északi részén, Pesavarban mintegy háromszáz tüntető amerikai zászlókat, illetve egy Egyesült Államokat jelképező bábut égetett. A fővárosban, Iszlámábádban, valamint Karacsiban is voltak megmozdulások, amelyeken szélsőségesek is részt vettek. A pakisztáni kormány egyik szóvivője pénteken „különösen felelőtlennek és elítélendőnek” nevezte a bagrami eseményeket. Egy iráni vallástudós, Ahmed Hatami eközben azt állította, hogy az amerikaiak „szándékosan égették el” a muszlimok szent könyvét, bocsánatkérésük pedig „hazug”, mivel „az Egyesült Államok az iszlám ellen harcol”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.