A 2009-ben felállított bizottság pénteken nyilvánosságra hozott, időközi jelentésében rámutatott, hogy amíg a kanadai kormány nem ismeri el az őslakosoknak mint az ország eredeti lakóinak kijáró, egyedülálló jogi státuszt, addig nem lesz megbékélés. A bizottság a végleges jelentését az ötéves mandátumának lejártakor, 2014-ben ismerteti majd.
Az első keresztény bentlakásos iskolákat, amelyekben a kanadai őslakosok (indiánok és eszkimók) gyerekeit a szüleiktől elszakítva oktatták, az 1840-as években hozták létre, az utolsót 1996-ban zárták be. A rendszerben számos gyermeket szexuálisan bántalmaztak. A megbékélési bizottság Eljöttek a gyerekekért: Kanada, az őslakos népek és a bentlakásos iskolák című jelentésének első hivatalos példányát Jackson Laffertynek, az Északnyugati Területek oktatási és közigazgatási miniszterének nyújtották át.
A bizottság 20 pontban foglalta össze az őslakos és a nem őslakos kanadaiak közötti kapcsolatok és kölcsönös tisztelet erősítésére vonatkozó ajánlásait. A testület felhívta a tartományokat és a területeket, hogy a közoktatási intézményeikben folytassanak ismeretterjesztési kampányokat a bentlakásos iskolák rendszeréről. Felkérte a szövetségi kormányt, hogy Stephen Harper miniszterelnöknek az elkülönített iskolákat megjártaktól történt történelmi bocsánatkérését bekeretezve, jól látható helyen függesztesse ki a középiskolákban. A bizottság azt szeretné, ha a bocsánatkérést eljuttatnák a bentlakásos iskolák valamennyi ma is élő volt növendékének.
Az ajánlások között szerepel, hogy az elszenvedett lelki trauma kezelésére hozzanak létre egy mentális egészségügyi wellness intézményt az Északnyugati Területeken található Nuvautban. A bizottság szerint a szövetségi kormánynak és azoknak az egyházaknak, amelyek részt vettek a bentlakásos intézmények működtetésében, létre kell hozniuk a „kulturális újjászületés alapját”, amelyből támogatni lehet a kanadai őslakosok kulturális, hagyományőrző és spirituális örökségének ápolását.
Az ajánlások között szerepel még, hogy a tartományi és területi iskolák vizsgálják felül és egészítsék ki az őslakosok bentlakásos iskoláiról szóló tananyagot, a szövetségi kormány pedig hozzon létre lelki fájdalom- és trauma-tanácsadási központokat. A bizottság javasolta, hogy vizsgálják felül a volt diákoknak a kárpótlási eljárás igazságtalanságára vonatkozó panaszait. A megbékélési folyamat keretéül az ENSZ-nek az őslakos népek jogairól és azok védelméről szóló nyilatkozatának kell szolgálnia. A bizottság arra is felszólította a kormányt és az érintett intézményeket, hogy biztosítsák a megbékélési folyamathoz szükséges anyagi eszközöket és tegyék hozzáférhetővé a további, teljes körű vizsgálathoz szükséges dokumentumokat.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó