Nanking és Nagoja 1978 óta testvérvárosok, ezért is volt megdöbbentő, amikor Kavamura Takasi, a több mint kétmilliós japán kikötőváros első embere a kelet-kínai Nanking város egyik magas beosztású pártvezetője előtt arra ragadtatta magát, hogy kétségbe vonja: 1937-ben japán katonák civilek százezreit mészárolták le Nanking bevételekor.
„Szokásos harci tevékenység folyt, úgy gondolom, a nankingi vérengzés soha nem történt meg” – idézi Kavamurát a China Daily (CD) című lap keddi összeállításában. Ebből az is kiderül, hogy Kavamura 2009 szeptemberében egy városi közgyűlésben már kijelentette: nem hiszi el, hogy Nankingban százezrek pusztultak el. A 63 éves japán polgármester édesapja, Kavamura Kaneo egyébként maga is részt vett Nanking ostromában, és túlélte a háborút.
A kínai társadalomtudományi akadémia kutatója, Feng Csao-kuj (Feng Zhaokui) a CD-ben úgy vélte, az ilyen nyilatkozat egy polgármestertől nem hagyható figyelmen kívül, ugyanakkor Japán kutatói körökben általánosságban őszintén elismerik a nankingi mészárlás megtörténtét.
A kínai külügyminisztérium szóvivője kérdésre válaszolva megállapította: a nankingi mészárlást kétségbevonhatatlan bizonyítékok igazolják, s Kína reméli, hogy Japán a történelmet tükörnek tekinti. Kína és Japán között időről időre fel-feltörnek a nacionalista indulatok, amelyek gyökere Kínában a japán agresszió és megszállás. Kínában ma még él az a generáció, amely túlélte a megszállást, illetve minden kínai tanulja az iskolában a történelemnek ezt a korszakát. Ezért is oly érzékenyek minden Japánnal kapcsolatos konfliktusra.
Japánban felnövőben egy generáció, amely megfelelő tankönyvek híján nincs teljesen tisztában az ország történelmének második világháborús részleteivel, sokan a mai napig tagadják a japán katonák által elkövetett atrocitásokat. A felnőtt lakosság többsége azonban ismeri és reálisan ítéli meg elődeinek történelmi szerepét.