Fukuyama az új magyar alkotmányt összevetette a brittel, megállapítva: a brit rendszer a mértéktartás miatt működött a történelemben, s a kísértés ellenére kevés kormányfő használta fel többségét arra, hogy elnyomja az ellenzéki sajtót. „Senki sem bízik benne, hogy Orbán Viktor és a Fidesz felelősen fogja használni hatalmát – fogalmazott, hozzátéve – az új magyar alkotmány elsősorban nem attól rossz, ami benne van, hanem attól, amit felfed szerzőinek hosszú távú hajlamaiból. A legfontosabb intézményes hatalmi fékek azok, amelyeket az Európai Unió és a szélesebb nemzetközi közösség alkalmaz.”
A magyar kormány kommunikációért felelős államtitkára ténybeli tévedéseket vet Fukuyama szemére, leszögezve: az Alkotmánybíróság tagjainak nyugdíjkorhatárát nem módosítja az új alkotmány. Azt írta, a közhivatalokat betöltő személyek – köztük a „rendes” bírák – nyugdíjazására vonatkozó új, általános jogszabály hatályba lépése nem érinti az Alkotmánybíróságot és bíráit.
Az államtitkár egy másik tévedést is korrigált, ekképpen: „bár Magyarország jogi vitában áll az Európai Bizottsággal, utóbbi nem mondta ki, hogy a magyar kormány megsértette, vagy pláne »felszámolta« volna a jegybank függetlenségét”. Fukuyama harmadik tévedése a költségvetés alkotmányos kontrolljával kapcsolatos: az amerikai tudós állításával ellentétben a nemzeti „adósságplafon” bevezetése nem gyengíti, hanem erősíti az ellenőrzést – írja az államtitkár.
Értelmetlen erről beszélni
Kovács Zoltán szerint Fukuyama jelentős pontatlanságot vétett az új választási törvény bírálatakor. Mint írta, igaz, hogy az Országgyűlés tagjainak száma a felére fog csökkenni, ám az úgynevezett vegyes választási rendszer fennmarad, mi több az új törvény megkönnyíti a jelölteknek az indulást. „Értelmetlen arról beszélni – így az államtitkár –, hogy a kormány a Fidesz javára módosítja a választási törvényt, hiszen a 2010. évi választási eredmények teljesen rendhagyóak voltak. A leadott szavazatok 53 százalékával a Fidesz 173-at hódított el a 176 egyéni választókerület közül. Képzeljük el ezt az eredményt egy brit vagy amerikai típusú, a »győztes mindent visz« rendszerben. Egyébként is: a demokratikus választások kimenetelét az állampolgárok szavazatai döntik el, nem pedig az ilyen vagy olyan választási rendszer adottságai.”
Végezetül az államtitkár rámutat: tiszteletben tartják a kritikus véleményeket, és üdvözlik a tisztességes bírálatokat. Mint megjegyezte, zavarba ejtő azonban azt látni, hogy egy kiváló gondolkodó ténybeli tévedésekre alapozza Magyarországgal kapcsolatos érvelését. Az államtitkár utalt arra, hogy ezután is érdeklődéssel fogják olvasni Fukuyama professzor cikkeit, „bízva abban, hogy azok – miként a múltban – ezután is hasznosnak fognak bizonyulni korunk világának megértése szempontjából”.
Az olvasói levél fölvezetésében Fukuyama közli: néhány napon belül válaszolni fog a Budapestről érkezett levélre, ezért az olvasók kísérjék figyelemmel blogját.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt