A két férfiről, akiknek egyike állítólag szerzetes, úgy tudni, hogy részük volt abban a január 23-ai zavargásban, amelynek során – a hivatalos kínai jelentések szerint – helyiek támadtak rendőrökre, megpróbálták fegyvereiket elvenni, rendőrségi és tűzoltóautókat rongáltak meg és középületekben okoztak kárt.
A történtek egy szomszédos településen folytatódtak, ahol Molotov-koktélokkal, késekkel, kövekkel támadtak a rendőrökre. Az összetűzésekben a két nap során két ember meghalt, rendőrök és civilek megsérültek. A rombolások okozta kárt hivatalosan 3,77 millió jüanra (132,5 millió forint) teszik.
A tibeti autonóm terület székhelyén, Lhászában és a korábbi közel húsz önégetés helyszínein, a szecsuáni tibetiek lakta területeken azóta fokozták a karhatalmi készültséget és a rendőri jelenlétet. A helyi vezetés a rendbontások megelőzése céljából – minden bizonnyal felsőbb utasításra – rendkívül kemény és határozott fellépést követel a hatóságoktól.
A tavasz egyébként is érzékeny évszak ezen a vidéken, mivel erre esik a tibeti újév, amely idén február 22-én kezdődik, illetve márciusban van az 1959-es tibeti fegyveres felkelés leverésének, egyben a 2008. márciusi zavargásoknak az évfordulója. Ugyancsak márciusban tartják a kínai parlament éves ülését.
A kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao pénteken fogadta a 11. pancsen lámát, akinek – a Hszinhua hírügynökség beszámolója szerint – ígéretet tett arra, hogy „a térségi etnikai autonómia rendszere folytatódik, a korábbinál nagyobb erőfeszítéseket tesznek az ott élő tibeti honfitársak életének javítására, a környezet védelmére és a kulturális hagyományok megőrzésére”.
Ven a pekingi kormányzat által elismert második számú, 22. évében járó tibeti vallási vezetőt arra kérte, hogy a buddhista tudomány mélyebb elsajátítása mellett a lámákat és a hívőket az ország szeretetére, a törvények betartására és a buddhista tanítások követésére nevelje. A miniszterelnök arra is felhívta a pancsen lámát, hogy vállaljon nagyobb és pozitívabb szerepet a nemzeti összefogás védelmezésében, valamint az etnikai csoportok közötti egység megteremtésében.
„A tibeti hivatali tisztségviselők háborúra készülnek” címmel pénteken szerkesztőségi cikket közölt a Global Times című napilap. Ebből kiderül, hogy a tibeti autonóm terület vezetői olyan utasításokat adtak ki, amelyek szerint a hatóságoknak fel kell ismerniük a „veszélyes helyzeteket”, fenn kell tartaniuk a stabilitást és „késznek kell lenniük az elszakadásra törekvők szabotázsakciói elleni háborúra”.
A cikk idézi Hszü Csi-taót, a kommunista párt nemzetiségi területet felügyelő osztálynak munkatársát, aki szerint az idén „az elszakadásnak a dalai láma által vezetett hívei a korábbinál sokkal eltökéltebbnek tűnnek konspirációs akciók végrehajtására”.