A szervezet, mely „konzervatív állami törvényhozók független tanácsaként” határozza meg önmagát, 1973-ban alakult, de főként az utóbbi néhány évben került be a hírekbe – ha egyáltalán bekerült. Az ALEC más jobboldali politikai szervezetekkel szemben igencsak visszavonultan tevékenykedik, hiszen céljainak ez felel meg leginkább. A „független tanács” ugyanis – a bírálók szerint – a vállalatok által gyakorolt politikai befolyás letéteményese. Az óriáscégek elkészítik saját törvénytervezeteiket, amit aztán eljuttatnak a megbízható politikusnak, aki saját neve alatt beterjeszti őket – így működik a rendszer, állítják demokrata törvényhozók és más baloldali szervezetek.
Csak idén júliusban nyolcszáz ilyen „modelltörvényt” szerzett meg és hozott nyilvánosságra egy civil szervezet. Az ALEC keze nyoma figyelhető meg az ellentmondásos arizonai bevándorlási törvényen, a választási szabályok szigorítását célzó törekvéseken, különböző fegyverjogi könnyítéseken és az Obama-féle egészségügyi törvényt aláásni igyekvő különböző állami rendelkezéseken. A kliensek között olyan óriásokat találni, mint a WalMart, a McDonald’s vagy a Koch Industries, a vállalatok által javasolt minták pedig az ALEC saját állítása szerint az elfogadott állami törvények 10 százalékában szerepelnek.
„Ez egy felettébb titkolózó társaság, ezért az a célunk a megmozdulással, hogy felhívjuk a figyelmet romboló hatásukra” – fogalmazott David Osborn, az Occupy portlandi szárnyának egyik aktivistája. A Wall Street-ellenes, egyenlőségpárti csoport a mai napon országos demonstrációt tart a csoport ellen, melyet a „Le az óriáscégekkel” mottóval népszerűsítenek.
(Mother Jones, motherjones.com)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok