Az Egyiptomot több mint három évtizeden át irányító Mubarak példátlan tümegtüntetések hatására tavaly február 11-én lemondott tisztségéről. Az arab világ legnépesebb országát azóta ideiglenesen a hadsereg irányítja, de az elmúlt hónapokban éles belföldi bírálatok érték amiatt, ahogyan a hatalmi átmenetet kezeli.
Pénteken napközben több felvonulás résztvevői tartottak a kairói védelmi minisztérium felé lakónegyedeken keresztül, hogy elkerüljék a hadsereg által a tárca épületétől több kilométerre emelt útakadályokat. Délután a tüntetőket a minisztériumtól mintegy száz méterre feltartóztatták, a katonai rendészek pedig szögesdrótokkal és páncélozott harcjárművekkel akadályozták meg továbbjutásukat.
A tüntetők szombatra – Mubarak bukásának évfordulójára – polgári engedetlenséget és sztrájkot hirdettek, mire a hadsereg közölte, hogy országszerte kivezényli katonáit a közterekre a biztonság szavatolása érdekében.
A katonai tanács péntek este közleményben reagált az eseményekre. „Nemzetellenes összeesküvéssel nézünk szembe, amelynek célja az egyiptomi állam intézményeinek meggyengítése, magának az államnak a megdöntése, hogy káosz uralkodjon” – írták.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni