Több mint nyolc tonna radioaktív víz folyt el

Több mint nyolc tonna radioaktív víz folyt el a Fukusima–1 erőmű négyes reaktorblokkjából – közölte csütörtökön a létesítményt üzemeltető Tepco.

WA
2012. 02. 02. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint az incidens nem okoz jelentős fennakadást az erőmű stabilizálásáért folyó erőfeszítésekben, de a japán kormány számára komoly kellemetlenséget okozhat az eset. A kabinet jelenleg arról próbálja meg meggyőzni a közvéleményt, hogy újra kell indítani azokat az atomreaktorokat, amelyeket a tavaly márciusi földrengés és szökőár kiváltotta fukusimai katasztrófa után biztonsági átvizsgálás céljából leállítottak. Japán 54 reaktorából most csupán három üzemel.

A kedden felfedezett szivárgást egy cső szétrepedése okozta, amiért valószínűleg a hideg időjárás felelős – mondta a Tepco szóvivője, kiemelve, hogy az elfolyt víz radioaktív szennyezettsége nagyon kis mértékű. A víz egy tárolóhelybe vezető csatornába folyt, és nem jutott ki az erőműből.

„Nem mondanám, hogy ez egy pozitív fejlemény, de az sem valószínű, hogy növeli a nyugtalanságot az atomerőművek biztonságával kapcsolatban – mondta Szumita Kendzsi, az Oszakai Egyetem tiszteletbeli professzora. – Ha nem történt volna meg a fukusimai baleset, akkor egy ilyen incidenst valószínűleg be sem jelentettek volna.”

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség küldöttsége egyhetes helyszíni vizsgálatot követően kedden arról számolt be, hogy ajánlásaival összhangban állnak a japán atomerőművekben végzett hatósági ellenőrzések, de több erőfeszítést szorgalmazott annak érdekében, hogy helyreálljon az állampolgárok bizalma az atomenergiában.

Az energiahordozókban rendkívül szegény szigetországban a márciusi katasztrófát megelőzően az áramellátás közel egyharmadát adták az atomerőművek. A kormány a zavartalan áramellátás biztosítása érdekében minél hamarabb szeretné újraindíttatni a leállított reaktorokat, de a lakossági félelmek és a helyi önkormányzatok tiltakozása miatt egyelőre kérdéses, hogy ez sikerül-e.

Korábbi jelentések szerint a nyári csúcsidőszakban az energiaszolgáltatók a reaktorok újraindítása nélkül is képesek lesznek az áramigény kielégítésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.