Tombol a diszkrimináció az USA-ban

Még mindig széles körben elterjedt probléma a terhes nők munkahelyi diszkriminációja az Egyesült Államokban.

LM
2012. 02. 16. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkahelyi diszkrimináció ellen védő törvények betartását ellenőrző Equal Employment Opportunity Commission (EEOC) nevű szervezet jogi tanácsadója, Peggy Mastroianni szerint a független szövetségi ügynökség 52 ezer terhesség miatti diszkriminációt érintő – és összesen 150,5 millió dollár kártérítési összeg kifizetésével járó – ügyben járt el 2001 óta.

Az áldott állapotban lévő nők munkahelyi diszkriminációja elsősorban az érintettek kirúgásában, fizetés nélküli kényszerszabadságra küldésében, az anyatej leszívására alkalmas helyiség biztosításának a megtagadásában és bizonyos munkatípusok végzésének a korlátozásában nyilvánul meg – derült ki a bizottság meghallgatásán elhangzott beszámolókból.

Minden állam érintett

Az amerikai kongresszus 1978-ban fogadta el a terhességi diszkriminációs törvényt (PDA), ám a jelenség azóta is jelen van az ország szinte összes államában, és elsősorban az alacsony jövedelmű munkakörben dolgozó nőket sújtja.

A munkahelyi diszkrimináció kérdése két héttel ezelőtt került a figyelem középpontjába az Egyesült Államokban, miután Texas állam egyik szövetségi bírója elutasította annak a houstoni anyának a keresetét, akit állítása szerint az után rúgtak ki a munkahelyéről, hogy az anyatej leszívására alkalmas helyiség biztosítását kérte a munkáltatójától. Az EEOC segített az ügyet peres útra vinni, és jelenleg a fellebbezés lehetőségét mérlegeli.

A terhességi diszkriminációs törvény tiltja a munkáltatók számára a terhesség miatti diszkrimináció minden formáját, amely kiterjedhet az érintettek kirúgására, fizetésének módosítására, előmenetelének a korlátozására. A törvény átmeneti munkaképtelen állapotként kezeli a terhességet.

Ködös területek

Az EEOC meghallgatásán felszólalt érintettek szerint az egymással átfedésben lévő törvények és szabályzatok – köztük a PDA és az 1990-es fogyatékkal élő amerikaiak törvénye (ADA) – olyan ködös területeket teremtenek, amelyek bizonytalanságban tartják a munkáltatókat azzal kapcsolatban, hogy miként kellene eljárniuk a terhes alkalmazottakkal szemben.

Az érintettek és a bizottság tagjai szerint az ügynökségnek egyértelműbb útmutatókat kell kidolgoznia a munkáltatók és a munkavállalók számára, szorosabban kell együttműködnie a munkaügyi minisztériummal, és a nyilvánosság erejét felhasználva kell harcolnia a jelenség ellen: például a Twitterhez hasonló internetes közösségi oldalakat bevonó kampányok révén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.