„Történelmi tévedést” követtek el a szocialisták?

Véget ért Görögország megmentését illetően a francia pártok közötti politikai konszenzus.

BL
2012. 02. 22. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azért tartózkodunk, hogy Európa ne a hanyatlás és a megszorítások útját válassza” – indokolta Jean-Marc Ayrault szocialista frakcióvezető az ellenzék döntését a szavazás előtt, a kormánypárti képviselők füttykoncertjének közepette. Francois Fillon miniszterelnök pedig „történelmi tévedésnek” minősítette a szocialisták tartózkodását. Húsz ellenzéki képviselő egyébként továbbment a Szocialista Párt utasításánál, és nemmel szavazott a törvényjavaslatra.

Az ellenzék nem is annyira magát az ESM-t nem támogatja, hanem elsősorban az uniós pénzügyi paktumot illetően vannak fenntartásai. A szocialisták úgy tekintik, hogy a két válságkezelő megoldás szorosan összefügg, de jelenlegi állapotában nem eléggé elkötelezett a gazdasági növekedés irányában.

Ez az álláspontja az áprilisban esedékes francia elnökválasztás esélyesének számító baloldali jelöltnek is. Francois Hollande már korábban jelezte: amennyiben államfőnek választják a franciák, újra kívánja tárgyalni a pénzügyi paktumot annak érdekében, hogy egy, a növekedésről szóló rész is bekerüljön a szerződés szövegébe.
Az ESM elfogadását ugyanakkor nem fenyegeti veszély, miután azt a kormánypárti többségű nemzetgyűlés már elfogadta, s az utolsó szót is az alsóház mondja ki a törvényről, még akkor is, ha a baloldali többségű szenátus ellene szavaz majd.

Az Európai Unió az ideiglenes euróövezeti mentőalapot (EFSF) felváltó euróövezeti stabilitási mechanizmussal (ESM) szeretné megoldani az uniós adósságválságot. Franciaország az első ország, amely megkezdte a július 1-jén életbe lépő ESM ratifikálási folyamatát.

Az 500 milliárd eurós válságalap egyfajta tűzfalként fog szolgálni júliustól az eurózóna tagjainak államadósság-válságával szemben. Az alap fog a piacról hitelt felvenni, majd a bajba jutott országok segítségére sietni. Az alap saját alaptőkéjét az európai országok biztosítják, a kezdetekben 80 milliárd eurós összegben. Ehhez Franciaország 2017-ig 16,3 milliárd euróval járul hozzá, még az idén 6,5 milliárd euróval, ez utóbbi összegről szavazott a nemzetgyűlés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.