Vádalkut kötött egy guantánamói fogoly

Bűnösnek vallotta magát szerdán vádalku keretében egy Guantánamón őrzött férfi, amivel a kubai területen lévő amerikai támaszpont foglyainak perei elvben felgyorsulhatnak.

tt
2012. 02. 29. 21:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összeesküvésben, gyilkosságban, gyilkossági kísérletben, terrorista tevékenység anyagi támogatásában, kémkedésben vallotta magát bűnösnek a pakisztáni születésű Madzsid Hán, akit a szeptember 11-i merényletek szellemi szerzőjének bűntársaként ismernek, bár csak 2002-ben vette föl vele a kapcsolatot.

A bíróság a vádalku fejében „teljes és őszinte” együttműködést vár el tőle. Ha hasznosnak bizonyul, 25 évre ítélik, amit a katonai bíróságokat felügyelő tisztségviselő nem több mint 19 évre csökkenthet. Ha lefolytatják a pert, rövidebb vagy éppenséggel életfogytiglani elzárás lehetett volna az ítélet, amelynek a kihirdetését négy évvel elhalasztották, hogy ideje legyen a tanúvallomásokra más letartóztatottak ellen.

A 32 éves Hán Pakisztánban született, és 1996-ban költözött a családjával az Egyesült Államokba, ahol politikai menedéket kaptak. Az ügyészek szerint 2002-ben Pakisztánban lépett kapcsolatba Hálid Sejk Mohameddel, aki magát tartja a 2001. szeptember 11-i merényletek kitervelőjének. Vele szőtt összeesküvést amerikai üzemanyag-tárolók felrobbantására, Pervez Musarraf volt pakisztáni elnök meggyilkolására, kémkedésre és vállalta, hogy segítséget nyújt az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetnek.

Mohamed kipróbálta az elszántságát: egy robbanó szerkezettel elküldte Karacsiba egy mecsetbe, mondván, hogy Musarraf oda fog látogatni. Hán felvállalta az öngyilkos merényletet, nem tudván, hogy a pokolgép nem igazi. Később 50 ezer dollárt vitt el egy terrorista csoportnak, amely 2003. augusztus 5-én Jakartában felrobbantotta a Marriott szállodát, és ezzel megölt nyolc embert.

Pakisztánban fogták el 2003 márciusában. Ő volt az első, akit a CIA egy titkos külföldi börtönbe zárt. Azóta most először került a nyilvánosság elé a szigorúan titkos bírósági teremben, a Guantánamói-öbölben lévő amerikai haditengerészeti támaszponton. Az ott lévő börtönben vele együtt 171 fogoly van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.