Laura Dupuy Lasserre erről az EJT hétfőn kezdődött genfi ülésén beszélt. Hozzátette, hogy „válságos” a szíriai humanitárius helyzet, az országban már több mint 7600 embert öltek meg a tüntetések vérbe fojtásának tavaly márciusi kezdete óta. Nászir Abdul-Aziz al-Nászer, az ENSZ-közgyűlés elnöke a megszállt palesztin területeken tapasztalható humanitárius helyzetről beszélt az EJT ülésén, és kijelentette, hogy e területek olyan „idegen megszállás alatt állnak, amely összeegyeztethetetlen a demokráciával és az emberi jogokkal”.
Szöknek
Az utóbbi nap alatt harminc iraki katona szökött át a szomszédos Irak kurd tartományába, és kapott menekült státust – jelentette be az autonóm terület kormánya hétfőn. Ez az első ismert ilyen eset. Két nap alatt harminc szíriai kurd katonaszökevény érkezett a közös határon át Kurdisztánba. Mindannyian a reguláris hadsereg kurd katonái. Emberiességi indokkal befogadtuk, védelmünkbe őket, és megadtuk nekik a menekült státust – mondta el a tartomány védelmi miniszterének a helyettese. „Nem küldjük vissza őket a szíriai kormánynak, mert kurdok, és jogunk van megvédeni őket. És azért sem, mert megszöktek a hadseregből” – tette hozzá.
Katar a szíriai ellenzék felfegyverzését szorgalmazza
„Minden szükségest meg kell tennünk (az ellenzék) megsegítése érdekében, beleértve fegyverek szállítását is, hogy meg tudják védeni magukat” – jelentette ki hétfőn Hamad bin Dzsászim asz-Száni a norvég fővárosban.
A politikus emlékeztetett arra, hogy csaknem egy éve tart a szíriai felkelés.
„Tíz hónapon keresztül békés jellegű volt: senkinél nem volt fegyver, senki nem lépett föl erőszakosan. Bassár (el-Aszad elnök) viszont továbbra is gyilkolja (a felkelőket)” – hangoztatta a katari kormányfő. Ezért – tette hozzá – az ellenzéknek jogában áll fegyverrel megvédeni magát, nekünk pedig „minden szükséges eszközzel segítenünk kell őket”.
Katar a damaszkuszi rezsim egyik leghangosabb bírálója. Küldötte a hét végén Tuniszban rendezett tanácskozáson katonai intervenciót sürgetett Szíria ellen a hónapok óta zajló vérontás megállítása érdekében. A többi résztvevő – élükön az Egyesült Államokkal – azonban nem támogatta ezt a kezdeményezést.