Vajon mit válaszol Damaszkusz?

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának (EJT) elnöke reméli, Damaszkusz „pozitív választ” ad arra a követelésre, hogy a nemzetközi közösség segíthessen az erőszak áldozatainak.

PR
2012. 02. 27. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Laura Dupuy Lasserre erről az EJT hétfőn kezdődött genfi ülésén beszélt. Hozzátette, hogy „válságos” a szíriai humanitárius helyzet, az országban már több mint 7600 embert öltek meg a tüntetések vérbe fojtásának tavaly márciusi kezdete óta. Nászir Abdul-Aziz al-Nászer, az ENSZ-közgyűlés elnöke a megszállt palesztin területeken tapasztalható humanitárius helyzetről beszélt az EJT ülésén, és kijelentette, hogy e területek olyan „idegen megszállás alatt állnak, amely összeegyeztethetetlen a demokráciával és az emberi jogokkal”.

Szöknek

Az utóbbi nap alatt harminc iraki katona szökött át a szomszédos Irak kurd tartományába, és kapott menekült státust – jelentette be az autonóm terület kormánya hétfőn. Ez az első ismert ilyen eset. Két nap alatt harminc szíriai kurd katonaszökevény érkezett a közös határon át Kurdisztánba. Mindannyian a reguláris hadsereg kurd katonái. Emberiességi indokkal befogadtuk, védelmünkbe őket, és megadtuk nekik a menekült státust – mondta el a tartomány védelmi miniszterének a helyettese. „Nem küldjük vissza őket a szíriai kormánynak, mert kurdok, és jogunk van megvédeni őket. És azért sem, mert megszöktek a hadseregből” – tette hozzá.

Katar a szíriai ellenzék felfegyverzését szorgalmazza

„Minden szükségest meg kell tennünk (az ellenzék) megsegítése érdekében, beleértve fegyverek szállítását is, hogy meg tudják védeni magukat” – jelentette ki hétfőn Hamad bin Dzsászim asz-Száni a norvég fővárosban.
A politikus emlékeztetett arra, hogy csaknem egy éve tart a szíriai felkelés.

„Tíz hónapon keresztül békés jellegű volt: senkinél nem volt fegyver, senki nem lépett föl erőszakosan. Bassár (el-Aszad elnök) viszont továbbra is gyilkolja (a felkelőket)” – hangoztatta a katari kormányfő. Ezért – tette hozzá – az ellenzéknek jogában áll fegyverrel megvédeni magát, nekünk pedig „minden szükséges eszközzel segítenünk kell őket”.

Katar a damaszkuszi rezsim egyik leghangosabb bírálója. Küldötte a hét végén Tuniszban rendezett tanácskozáson katonai intervenciót sürgetett Szíria ellen a hónapok óta zajló vérontás megállítása érdekében. A többi résztvevő – élükön az Egyesült Államokkal – azonban nem támogatta ezt a kezdeményezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.