Véres polgárháború lehet Szíriában?

A szíriai ellenzék felfegyverzése véres polgárháborúhoz vezethet – véli a hivatalos kínai álláspontot tükröző pénteki kommentárjában a Hszinhua hírügynökség.

TK
2012. 02. 24. 6:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerző szerint a Szíria barátai elnevezésű, pénteken kezdődő tuniszi konferencia célja a szíriai ellenzék számára a támogatás biztosítása, s elképzelhető, hogy a lázadók fegyverekkel történő ellátásáról is döntenek.

A szíriai ellenzék sietős felfegyverzése és az úgynevezett rezsimváltás kierőszakolása kockázatos választás, ami sokba kerülhet, a közel-keleti országot totális, véres polgárháborúba sodorhatja – figyelmeztet a cikk szerzője, megjegyezve, hogy ebben az esetben a kormányerők minden bizonnyal még erőszakosabban lépnének fel.

Az Arab Liga, Európa és az Egyesült Államok vezető diplomatáinak találkozója minden bizonnyal fokozza a nyomást Bassár el-Aszad szíriai elnökre, aki a végsőkig akar harcolni a kormányellenes erőkkel szemben – fogalmaz a cikkíró, s úgy véli, a konferencia résztvevői várhatóan konkrét intézkedésekről fognak dönteni, mint például humanitárius segélyek biztosításáról és fegyverembargóról, hogy növeljék a Damaszkuszra nehezedő nyomást.

A szíriai lázadók ugyanakkor egyöntetűen fegyvereket kérnek a nyugati országoktól, s egyelőre bizonytalan, hogy a pénteki konferencia teljesíti-e a kívánságukat – veti fel a Hszinhua. Hozzáteszi: mielőtt minden remény szertefoszlik, a nemzetközi közösségnek esélyt kell adnia a párbeszédnek, figyelembe kell venniük, hogy Aszad elnök érdemi választ adott a belföldi reformok követelőinek, vagy hogy az új alkotmánytervezet, amelyről népszavazást tartanak, véget vet a Baasz párt monopóliumának és lehetőséget teremt a többpárti választásokra.

A katonai megoldásnak mindig az utolsó lehetőségnek kell maradnia – zárul a hírügynökségi kommentár.

Közel 150 nem kormányzati szervezet felszólította a tuniszi Szíria-konferencia résztvevőit, hogy gyakoroljanak nyomást az erőszak megakadályozása érdekében, valamint vizsgálják meg, hogy miként tudnának segíteni a szíriai népnek. A 143 nem kormányzati szervezet, köztük a Human Rights Watch, valamint számos egyiptomi, szudáni, jemeni és tunéziai szervezet csütörtökön kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy a tuniszi konferencia résztvevőinek nyomást kell gyakorolniuk a civilek ellen jogellenesen erőt alkalmazó csoportokra. „Arra buzdítjuk a konferencia résztvevőit, hogy ismét egyhangúlag szólítsák fel a szíriai hatóságokat az Arab Liga által kidolgozott, az erőszak megszüntetését, a politikai foglyok szabadon bocsátását és a városok utcáira kivezényelt katonai csapatok kivonását előirányzó rendezési terv tiszteletben tartására, valamint tartsák be és tartassák be a szíriai hatóságokat célzó szankciókat” – fogalmaztak közös közleményükben. A nem kormányzati szervezetek azt is követelik, hogy a szíriai kormány és a fegyveres csoportok könnyítsék meg a humanitárius segélyek eljuttatását és a sebesültek kimenekítését, illetve tegyék lehetővé a humanitárius és emberjogi szervezetek munkatársainak, valamint az újságíróknak a válságövezetekbe való akadálytalan eljutást.


Pekingben csütörtökön késő este jelentették be, hogy Kína nem vesz részt a Tunéziában megrendezendő konferencián. A külügyi szóvivő ismételten azt hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek a feszültség csökkentésére, a politikai párbeszéd elősegítésére, a közel-keleti béke és stabilitás megőrzésére kellene törekednie. Hung Lej (Hong Lei) aláhúzta, Kína a szíriai helyzet békés rendezését támogatja és ezért továbbra is kész tenni az érintett felekkel.

Szergej Lavrov és Jang Csie-cse (Yang Jiechi), Oroszország és Kína külügyminisztere csütörtökön telefonon erősítette meg közös álláspontját a kérdésben. Az erőszak azonnali megszüntetésére, valamint a kormány és az ellenzék közötti párbeszéd megkezdésére szólítottak fel, egyúttal ellenzésüket fejezték ki mindennemű külföldi beavatkozással szemben.

Kofi Annan volt ENSZ-főtitkárt nevezték ki az ENSZ és az Arab Liga szíriai ügyekkel foglalkozó különmegbízottjának – jelentette be a világszervezet csütörtökön kiadott közleményében. A Ban Ki Mun és Nabil al-Arabi, az ENSZ, illetve az Arab Liga főtitkára által jegyzett kommüniké szerint Annant egy „az arab világból kiválasztott” helyettes segíti majd munkájában.
A különmegbízottnak az lesz a feladata, hogy jószolgálati tevékenységével segítse az erőszaknak és az emberi jogok megsértésének megakadályozását, valamint előmozdítsa a szíriai válság békés rendezését. Annan széles körű konzultációkat folytat Szíriában és az arab országon kívül minden érintett féllel, tevékenységével „megkönnyíti a válság teljes körű és békés rendezését, amely összhangban áll a szíriai nép demokratikus törekvéseivel, a szíriai kormány és a teljes szíriai ellenzék közötti átfogó politikai párbeszéd révén”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.