A Fekete-tengerről vitatkoznak

Romániának vitája van Bulgáriával a Fekete-tenger kontinentális talapzatának felosztásáról – közölték csütörtökön román internetes portálok.

PR
2012. 03. 22. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mediafax a külügyminisztériumtól szerzett értesüléseire hivatkozva azt írta: 1994 óta folynak szakértői tárgyalások Románia és Bulgária között a vízi határokról, amelyek mindmáig nem vezettek eredményre. Háromszáz négyzetkilométernyi tenger alatti terület hovatartozása a tét, amelyen a tervek szerint – a Romániát egyébként elkerülő – Déli Áramlat földgázvezeték is áthaladna. Ezen keresztül Oroszország ukrán területek érintése nélkül exportálhatna földgázt Görögországnak, Olaszországnak és Ausztriának.

Az idézett források szerint Romániának azért is fontos a vitatott terület, mert megszerzése által egy Törökországgal közös, 150 méternyi tengeri határszakaszhoz jutna, amely a Nabucco-projekt megvalósulása esetén erősítené Románia tárgyalási pozícióit. A témára Cristian Diaconescu külügyminiszter egy televíziós interjúban tett kijelentése miatt csapott le a sajtó. A román diplomácia vezetője azt mondta, hogy hamarosan újabb tárgyalási fordulót rendeznek a bolgárokkal a vitatott tengeri határról.

A romániai sajtóhírekre reagálva Roszen Plevneliev bolgár államfő csütörtökön közölte: csak egy megoldatlan probléma, nem pedig területi követelési vita van a két ország között. A nyilatkozatot közlő román Agerpres hírügynökség szerint a bolgár elnök hozzátette: a két ország még az Európai Unióhoz csatlakozás előtt olyan dokumentumokat írt alá, amelyek egyértelművé teszik, hogy nincsenek területi követeléseik egymással szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.