„Nem hiszem, hogy a pápa látogatását a kubai kormány eszközként használja ki: ellenkezőleg, a látogatás a demokrácia felé vezető utat segíti” – hangoztatta a La Stampának Tarcisio Bertone. Hozzátette, hogy II. János Pál 1998-as kubai útja óta lépések történtek a vallásszabadság irányában, miközben erősödött a kubai egyház és állam közötti párbeszéd és együttműködés. „Konkrét lehetőség van papjelöltek képzésére” – fogalmazott Bertone, problémának nevezve azt, hogy még mindig nem sikerült egyházi iskolákat és más katolikus intézményeket működtetni.
A vatikáni miniszterelnökként ismert Bertone kitért a Szentszék és a kommunista Kína közötti viszonyra is, hangoztatva, hogy a Pekinggel való párbeszéd „nem szakadt meg, bár néha fáradságos és váltóáramszerűen halad”. A Vatikánból kiszivárgott bizalmas dokumentumokról Bertone azt mondta: olvasott olyan feltételezést, miszerint ez ellene szóló összeesküvés lenne. „Nem tudom mivel magyarázni ezt a hirtelen agresszivitást” – fogalmazott.
Ami pedig a Vatikánt ért korrupció és pénzmosás vádját illeti, Bertone úgy válaszolt, hogy „sajnos egyetlen intézménynél sem lehet minden ott dolgozó becsületességét garantálni”. Bertone hangsúlyozta, hogy a Vatikán kész a pénzmosás elleni küzdelemben való nemzetközi együttműködésre. Ügyészi kérésre ez olyan ügyekre is érvényes, amelyek a pápai államban 2011-ben bevezetett pénzmosásellenes intézkedések hatályba lépése előtt történtek. A 75. életévét és az egyházi nyugdíjkorhatárt betöltött Bertone távozására XVI. Benedek egyelőre nemet mondott. „A pápa dönt arról, meddig maradok” – mondta a szentszéki államtitkár.