A liberálisokat is megfigyelték a titkosrendőrök

New York-i titkosrendőrök aktákat vezettek azokról az aktivistákról, akik tiltakozó megmozdulásokat terveztek az Egyesült Államokban.

BL
2012. 03. 24. 1:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beszivárgás módszere ugyanaz, mint amit a New York-i rendőrség (NYDP) 2004-ben, a republikánus párt országos gyűlése közeledtével alkalmazott, amikor rendőrök figyeltek meg egyházi csoportokat, háborúellenes szervezeteket és környezetvédőket az egész országban. Az akkori eljárásra a The New York Times napilap derített fényt 2007-ben, és egy polgárjogi per is folyik miatta. A rendőrség szerint szükség volt a kémkedésre, hogy felkészülhessenek a város felé tartó nagy, izgatott hangulatú tömegekre. Az AP hírügynökség által megszerzett dokumentumok viszont azt bizonyítják, hogy a rendőrség hírszerző egysége még 2008-ban is szoros megfigyelés alatt tartott politikai csoportokat, amikor a gyűlés már rég lezajlott.

Azon év áprilisában egy titkosrendőr utazott New Orleansba, hogy részt vegyen a Népek Csúcstalálkozóján. Ez olyan liberális csoportok találkozója volt, amelyek ellenezték az Egyesült Államok gazdaságpolitikáját, és károsnak tartották a Kanadával és Mexikóval kötött kereskedelmi egyezmények hatását. A titkos megfigyelés összegzésekor megjelölték azokat a csoportokat, amelyek ellenezték az amerikai bevándorlási politikát, munkaügyi törvényeket és a rendőrség soraiban tapasztalható faji elfogultságot. Két aktivista, Jordan Flaherty újságíró és bejárónők és gyermekfelügyelők jogvédelmével foglalkozó Marisa Franco név szerint is szerepelt az egyik megfigyelési jelentésben, amelyhez a hírügynökség hozzájutott.

Figyelik a kormány ellen tiltakozókat

A dokumentum a legújabb példa arra, hogy a terrorizmus elleni küzdelem nevében a belügyi intézmények országszerte kifürkészik a kormány politikáját legális formában ellenző csoportokat. Az FBI például háborúellenes tüntetőkről gyűjtött adatokat. Maryland állam rendőrsége a halálbüntetést ellenző csoportok találkozóira szivárgott be. Missouriban terrorizmus elemzők azt sugalmazták, hogy Ron Paul republikánus politikus támogatása azt jelezheti, hogy valaki az erőszakos milíciákat támogatja. Emiatt az állítás miatt később mentegetőzniük kellett az állami tisztségviselőknek. Texasi illetékesek azt követelték a hatóságoktól, hogy ellenőrizzék a muzulmán érdekeket képviselő lobbista tevékenységet.

A NYPD azzal érvel, hogy a terrorizmus veszélye miatt a rendőrök nem várhatnak a nyomozás megindításával a bűncselekmény elkövetéséig. A szabályok alapján a rendőröknek joguk van elmenni bármilyen nyilvános eseményre, és jelentést készíteni „műveleti tervezés” céljával.

Szeptember 11. hozta el a változást

A 2001 szeptemberi terrortámadások előtt a politikai csoportokba való beszivárgás a rendőrség egyik legszigorúbban ellenőrzött tevékenységi területe volt. A támadások után David Cohen, a NYDP hírszerző főnöke azt mondta egy szövetségi bírónak, hogy a város biztonsága érdekében lehetővé kell tenni a rendőrségnek a nyomozást, még mielőtt bűntényre utaló bizonyíték bukkanna föl. A bíró egyetértett ezzel, és enyhített a korlátozásokon. Azóta a rendőrség nem csak terroristagyanús személyeket figyel meg, hanem egész moszlim közösségeket, mecseteket, éttermeket és törvénytisztelő tüntetőket is.

A tervezett tüntetések szemmel tartása Cohen részlegének egyik legfontosabb rendeltetése. A számítógépes hírszerző egység nyomozói figyelik az aktivisták webhelyeit, és titkosrendőrök iratkoznak fel levelező partnerként, hogy megkapják a készülő rendezvényekről e-mailben terjesztett hírleveleket. Civil ruhás rendőrök röplapokat gyűjtenek a tüntetéseken. Rendőrök és besúgók szivárognak be a csoportokba és részt vesznek a gyűléseken, a parádékon és felvonulásokon. Elemzők veszik át mindezt az információt, és összefoglalókba sűrítik Raymond Kelly rendőrfőnök napi tájékoztatója részére – mutatják dokumentumok.

A 2008 áprilisi emlékeztető szokatlanul nyílt bepillantást enged abba, hogy a politikai indíttatású megfigyelés miként vált a NYDP legátfogóbb hírszerzési feladatává 2001 szeptembere után. Cohen részlege átváltoztatta a NYDP-t az ország egyik legagresszívabb belső hírszerző ügynökségévé, amely beszivárgott a muzulmán diákcsoportokba, megfigyelte internetes oldalaikat és besúgók segítségével hallgatott le egyes helyeket a mecsetekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.