A magyar módszerrel lehetne legyőzni Romney-t?

A magyar választási rendszert ajánlotta egy amerikai politológus Rick Santorum és Newt Gingrich elnökjelölt-aspiránsok figyelmébe.

BL
2012. 03. 23. 22:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joshua A. Tucker, a New York-i Egyetem professzora az al-Dzsazíra arab hírtelevízió honlapján pénteken ismertetett írásában úgy vélekedett: Santorumnak és Gingrichnek együtt kellene működnie, ha nem szeretnék, hogy Romney a több hónapig tartó előválasztásokon „megszerezze magának” azt az 1114 pártdelegátust, akiknek a támogatása szükséges a Rebublikánus Párt elnökjelöltségének megszerzéséhez. A republikánusok (augusztusi) országos jelöltállító konvenciójukon választják meg hivatalosan elnökjelöltjüket, aki Barack Obama hivatalban lévő demokrata párti elnök kihívója lehet a novemberi választáson.

A professzor emlékeztetett: az amerikai szövetségi államokban különféle rendszerekben bonyolítják le az előválasztásokat. Van, ahol a győztes mindent visz elve érvényesül (a legtöbb szavazatot szerző indulót kell támogatnia az állam minden pártdelegátusának az országos konvención), máshol a leadott szavazatok arányában osztják el a pártdelegátusokat az elnökjelölt-aspiránsok között.

Itt jön a képbe a magyar parlamenti választási rendszer a professzor szerint, aki a 90-es években megfigyelőként vett részt a magyar országgyűlési választásokon. A magyar rendszer ugyanis vegyíti az arányos (pártlisták) és a többségi választási rendszert (egyéni körzetek). A professzor szerint bár a magyart a világ legbonyolultabb választási rendszerének szokás nevezni, lehetőséget kínál arra, hogy a szavazatokért egymással versengő, de később együttműködést (például koalíciós kormányt) tervező két párt versenyezzen egymással a listás körzetekben, miközben egymás javára visszaléptetik jelöltjeiket az egyéni körzetekben. A két párt célja azonos: biztosítani, hogy ketten együtt többségbe kerüljenek a parlamentben – miközben persze mindegyik a legtöbb mandátumot szeretné megszerezni magának.

A professzor szerint Santorumnak és Gingrichnek is hasonlóan kellene cselekednie: mindkettőjüknek versenyben maradni az előválasztást arányos rendszerben lebonyolító államokban, és a népszerűtlenebb jelöltnek visszalépni a másik javára a győztes mindent visz elvét alkalmazó államokban. Tucker szerint ez az esetek többségében valószínűleg Gingrich visszalépését jelentené Santorum javára. A professzor elismerte, mindez valószínűleg radikális megoldásnak tűnne az Egyesült Államokban, de szerinte talán ez a legjobb stratégia Santorum és Gingrich számára, ha meg akarják akadályozni, hogy Mitt Romney legyen a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.