A szóvivő szerint horrorisztikus a kisebbségek hozzáállása

Egy felmérés szerint minden negyedik, Németországban élő muzulmán elutasítja a beilleszkedést.

tt
2012. 03. 02. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az integrációtól való ilyesféle vonakodás nem szükségképpen, de a vallási fanatizmus és a terror katalizátora lehet – nyilatkozta Uhl a Neue Osnabrücker Zeitung című német napilapnak.

A belügyminisztérium által megrendelt felmérés szerint az országban élő mintegy négymillió muzulmán közel fele nem rendelkezik német útlevéllel, csaknem minden negyedik elutasítja a beilleszkedést, és hajlik az erőszak elfogadására.

Mindazonáltal a kereszténydemokrata-liberális kormánykoalícióban volt, aki más véleményt fogalmazott meg a szerdán közzétett felméréssel kapcsolatban. Serkan Tören, a liberális párt (FDP) integrációs szakértője például meglepettségének adott hangot azzal összefüggésben, hogy a kormány az adófizetők pénzén ismét szalagcímeket generáló tanulmányt finanszírozott, amely ugyanakkor nem mutat előre.

Volker Beck, a Zöldek képviselője ennél is tovább ment. Azt állítva, hogy Hans-Peter Friedrich belügyminiszternek nem áll érdekében az integráció, Beck kijelentette: azoknak, akik kizárólag veszélyként tekintenek a muszlimokra, és rendszeresen közlik velük, hogy nem részei a társadalomnak, nem kellene meglepődniük azon, ha mindez elzárkózáshoz vezet. Beck minden bizonnyal a tanulmány azon részével kapcsolatban fejtette ki véleményét, amely szerint a németországi muzulmánok úgy érzik, hogy gyakran terroristáknak tekintik őket, a társadalom pedig sokszor túlságosan elhamarkodottan teremt kapcsolatot az iszlám és a terrorizmus között.

Jóllehet Németországban – több szomszédos országgal ellentétben – nem találni jelentős támogatottságú iszlámellenes pártot, a központi bank volt elnöke,Thilo Sarrazin által 2010-ben írt, a muzulmánokat bíráló könyv felszította a kedélyeket, jelezve, hogy mennyire veszélyessé vált a kérdés. Sarrazin a bevándorlás szerinte Németországra leselkedő veszélyeiről írt, azzal érvelve, hogy a Törökországból érkező migránsok hosszú távon elbutítják az országot. A kötet megjelenését követő felzúdulás dacára hamar egyértelművé vált, hogy az országban sokan egyetértettek a szerzővel.

A német politikai vezetőkről ugyancsak elmondható, hogy nem mindig fogadták tárt karokkal a bevándorlókat, különösen a muszlimokat, s a téma az elmúlt években elsősorban konzervatív politikusok között volt népszerű. Friedrich tavaly nyári hivatalba lépését követő megjegyzésével maga lobbantotta lángra a vitát, miszerint történelmileg nem igazolható, hogy az iszlám Németország része lenne (amit 2010 október 3-i ünnepi beszédében az akkori államfő, Christian Wulff állított).

Az efféle gondolatmenetek mindenesetre jól eladhatóak Németországban; 2010-ben a Friedrich Ebert Alapítvány tanulmánya például kimutatta, hogy a megkérdezett németek 58 százaléka szerint az iszlám vallás gyakorlását jelentősen korlátozni kellene. Ez az arány Kelet-Németországban 75,7 százalékra rúgott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.