Áder: A küzdelem az EP győzelmével végződött

2015-től a jelenleginél biztonságosabbá válnak az európai vegyi üzemek.

TK
2012. 03. 29. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az irányelv legfontosabb jogi célkitűzése olyan magas szintű biztonsági követelmények előírása a vegyi üzemek részére, amelyek biztosítják az üzemi balesetek hatékony megelőzését, a munkavállalók és a környező lakosság egészségének védelmét, valamint a biztonsági rendszerek egységes európai hatósági ellenőrzését. Az irányelvben mindazonáltal szerepelnek a váratlan ipari katasztrófák bekövetkezése esetén alkalmazandó egységes előírások is, így többek között úgynevezett vészhelyzeti tervek kidolgozására vonatkozó követelmények – írja a Fidesz európai parlamenti képviselője.

A tárgyalások során az Európai Parlament és az Európai Tanács között immár hagyományosnak mondható vita alakult ki az egyes intézmények hatásköre kérdésében. A tanács törekvése a többéves gyakorlatot folytatva továbbra is arra irányult, hogy az irányelv végrehajtása során – szemben a lisszaboni szerződés rendelkezésével – fontos részekre vonatkozóan korlátlan döntési jogkört biztosítson magának, ami tulajdonképpen az Európai Parlament kizárását jelentette volna a döntéshozatali folyamatból. Az EP tárgyalódelegációja, élén Áder János néppárti jelentéstevővel, azonban határozottan leszögezte: nem mond le a lisszaboni szerződés által a parlamentre ruházott új jogosítványokról. E határozott fellépésnek és Áder János világos érvelésének köszönhetően a jogok intézmények közötti megosztása tárgyában folytatott küzdelem ezúttal – a lisszaboni szerződés hatályba lépése óta először – az Európai Parlament győzelmével végződött.

A legnagyobb ellentétet kiváltó derogációs lista tekintetében a legfontosabb vitapont az volt, hogy egyes vegyi anyagok vagy keverékek automatikusan az irányelv hatálya alá kerüljenek-e, vagy könnyített feltételeket élvezve lényegében kikerüljenek-e az alól. A tanács végül elfogadta, hogy a lista tartalmát a jövőben az uniós jogalkotók együttdöntési eljárás révén határozhassák meg. Ez a cikk alkotja az irányelv leglényegesebb pontját. E döntés garancia arra, hogy az európai polgárok által közvetlenül választott európai parlamenti képviselők a jövőben beleszólhatnak a veszélyes vegyi anyagokra vonatkozó listák összeállításába.

Az egyéb rendelkezések tartalmát illetően szintén megnyugtató megoldás született, amely hosszú távra egyidejűleg szavatolja a biztonsági szint megőrzését, a munkahelyek védelmét és az egyenlő versenyfeltételeket az európai ipari szereplők számára – zárul a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.