Obama egyenesen a phenjani vezetőkhöz szólva arra kérte őket, hogy „legyen bátorságuk elindulni a megbékélés útján”, de óva intette őket: ha ezt nem teszik meg, azzal kiváltják a világ haragját, az ország népe reményvesztett lesz, és méltatlan körülmények között, lenézetten fog élni. Bár Észak-Korea mind ez idáig ártott a világ biztonságának, „a provokációkért többé nem lesz büntetés, annak a korszaknak vége”.
Az elnök ezzel arra utalt, hogy volt olyan korszak, amikor engedményekkel próbálták meg leszerelni Észak-Korea harciasságát. „Az önök provokációi, a hajsza az atomfegyver után nem hozza meg a keresett biztonságot, éppen ellenkezőleg, aláássa. A vágyott méltóság helyett még nagyobb elszigeteltség lesz a következmény” – jelentette ki.
Ismét hangoztatta, hogy atomfegyverek nélküli világot akar. Az Egyesült Államoknak több atomfegyvere van, mint szükséges, megteheti, hogy csökkenti a számukat anélkül, hogy gyengítené ezzel a saját vagy szövetségesei biztonságát – tette hozzá.
„Fenntarthatjuk az elrettentés szintjét, miközben nagy léptekkel folytatjuk a leszerelést is – jelentette ki az elnök. – Keresni fogjuk Oroszországgal a tárgyalási lehetőséget egy olyan lépésről, amelyet még soha korábban nem tettünk meg: csökkenteni nemcsak a hadászati robbanófejeket, hanem a taktikaiakat és a tartalékban lévőket is” – mondta, és hozzátette, hogy a kérdést napirendre tűzi, amikor Vlagyimir Putyin megválasztott orosz elnökkel találkozik.
Obama a kínai és a jelenlegi orosz elnökkel is megbeszélést tartott a nukleáris biztonságról rendezett szöuli csúcsértekezleten.
Dmitrij Medvegyev és ő is elismerte, hogy nézeteltérések és feszültségek vannak a két ország között például Szíria és a rakétavédelmi rendszer ügyében, de mindketten hangoztatták, hogy folytatják az együttműködést. A sajtónak tett nyilatkozatában Obama kijelentette: „van még tennivaló” az ellentétek rendezése érdekében. Egyetértettek viszont abban, hogy támogatni kell Kofi Annan különmegbízott közvetítő tevékenységét és az általa tett javaslatokat az erőszak megfékezésére, és létre kell hozni Szíria legitim kormányát.
Az iráni atomprogram ügyében mindkét ország a tárgyalások mellett áll – mondta Obama, s ez alkalommal nem hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok minden választási lehetőséget nyitva tart ebben a kérdésben.
Az orosz elnök a rakétapajzsról azt mondta, hogy még van idő az ellentétek elsimítására és a megoldás felkutatására. Obama sok szerencsét kívánt Medvegyevnek, akivel orosz elnökként valószínűleg utoljára találkozott, hiszen Putyin májusban átveszi tőle az államfői tisztet.
Meggondolatlan és provokatív
Jun Von Sik, a dél-koreai védelmi minisztérium egyik szóvivője úgy fogalmazott, hogy országa vizsgálja azt a lehetőséget, miként tudná befogni és lelőni az észak-koreai rakétát, illetve részegységeit, ha azok letérnének a kijelölt pályáról és megsértenék az ország területét. „Nem tudunk másként tekinteni a rakétaindításra, mint nagyon meggondolatlan és provokatív cselekedetre” – mondta a szóvivő.
Phenjan közölte, hogy április 12–16. között akar felbocsátani egy Földet megfigyelő műholdat nagy hatótávolságú rakétával. Az ENSZ és az észak-koreai atomprogramról Phenjannal tárgyaló Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Japán és Dél-Korea egyaránt attól tart, hogy Észak-Korea valójában ballisztikusrakéta-kísérletre készül.
Szöuli értesülések szerint a rakétát már az indítás helyszínére szállították, amely a Jalu észak-koreai–kínai határfolyó közelében van.