Az utcára vonuló fiatalok lettek az új rendszer kincsei

A Tahrír téren forrt egységbe az a közös arab öntudat, mely soha nem ébredt még fel olyan erővel, mint 2011 januárjában.

Gabay Balázs
2012. 03. 21. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Khaled Abol Naga színész-rendezőként, az UNICEF nagyköveteként maga is ott volt a Tahrír téri tömegben Kairóban 2011. január 25-én. A külügyi intézet vendége már a Mubarak-rezsim idején elismert élharcosa volt a demokratikus átalakításért, a szociális jogok érvényesítéséért folytatott küzdelemnek. Magyarország egyiptomi nagykövete ezért kedves szavakkal méltatta a polgárjogi aktivistát kedden délelőtt.

A rendező kendőzetlen őszinteséggel beszélt két évvel ezelőtti élményeiről és filmjéről, amely arra keresi a választ, mi is történt 2011 januárjában a Tahrír téren.

A nép ereje

„Akik azt gondolják, hogy Ben Ali vagy Mubarak távozása jelenti a változást az arab világban, azoknak csalódást kell okoznom. A változás bekövetkezett, de nem legfölül, hanem alul, a nép köreiben – vezette be előadását a rendező. – Kimondhatjuk: a nép ereje jóval komolyabb, mint a hatalomban lévő embereké, és pontosan ezt hívják úgy, hogy demokrácia.”

2010 decemberében egy tuniszi utcai árus, Mohammed el-Bouazizi végső elkeseredésében felgyújtotta magát. Halálával kezdetét vette a jázminos forradalom, mely Tunéziából kiindulva futótűzként terjedt az arab országokban. Az arab tavasz 2011-ben elsöpörte Ben Ali, néhány héttel később pedig Hoszni Mubarak rendszerét is. Jordániában a király menesztette kormányát, Száleh jemeni elnök súlyos sérülései miatt elmenekült országából, majd lemondott. Líbiában több hónapon át tartó, NATO-beavatkozással járó polgárháború tört ki, a harcoknak Moammer Kadhafi októberi halála vetett véget. Szíriában jelenleg is folynak fegyveres összetűzések a kormánycsapatok és a felkelők között.

Naga filmjét, a Mikrofont éppen azon a napon mutatták be Egyiptomban, amikor a Tahrír téren elszabadult a pokol. A film ezzel gyakorlatilag a forradalom alkotásává vált. Az aktivista a felvillantott filmrészletek között olykor kérdésekkel bombázta hallgatóságát: „Hogy hol ébredt fel az arabok közös öntudata? A Tahrír téren, többek között akkor, amikor az egyiptomi tüntetők kifeszítették a szíriai zászlót.”

Naga úgy vélte, ilyen korábban még soha nem történt az arab világban. A különböző országokban élő emberek felismerték, hogy ők egy néphez, egy kultúrához tartoznak.

A térre vonulók sem tudták, mi történik

„Amikor Bouazizi felgyújtotta magát Tuniszban, valami elkezdődött” – így a rendező. Elmondta, az emberek nem tűrték tovább, hogy a hatalomban lévők a képükbe nevessenek. „Mit látunk ezen a téren? – tette fel a kérdést Naga a csordultig telt Tahrír térről készült felvételre mutatva. – Maguk sem tudják, és én sem, sőt azok sem tudták, akik oda tartottak. Ők azért mentek a térre, hogy választ leljenek arra a kérdésre, mi is történik valójában.”

A levetített felvételek hallatán a hideg futkosott a hallgatóság hátán: a Kairó központi terén összesereglett minimum százezres tömeg forradalmi jelszavakat skandált elképesztő hangerővel. Emberek tízezrei Alexandriában, feldühödött tüntetők Szuezben, egy felső-egyiptomi medence aljáról a rezsimnek üzenő (Menjetek, mielőtt elfogy a levegőtök!) búvárok. „A kairói múzeumban található kincsek átalakultak utcára vonuló, skandáló fiatalokká. Ők az új rendszer legfontosabb kincsei.”

Hogy kik voltak a forradalom szponzorai? A Facebook és a Twitter, ezt pedig az egyiptomi boltok, házak falán is megtekinthetik – sorolta Naga. „Remélem, önök is az arab tavasz mellé állnak, hiszen ez az egész semmi másról nem szól, mint az alapvető emberi jogok biztosításának kérdése” – ecsetelte törekvéseit.

Nincs bizalom

A közelmúltra tekintve a rendező elmondta, a nép természetesen nem elégszik meg azzal, hogy egy diktátor elment, és helyette jön egy másik. „Tavaly novemberben ugyanekkora tömeg gyűlt össze a Tahrír téren, mint az arab tavasz kezdetén, decemberben pedig, amikor a választásokon győztes Muszlim Testvériség utasításokat adott az embereknek, szintén az utcára vonult mindenki.” Az egyiptomiak szabad választásokra adott reakciója ekképpen beszédes és tanulságos. A lakosság ugyanis nem bízik sem a korruptnak, diktatórikusnak tartott katonai vezetésben, sem a szélsőséges vallási szervezetek politikai vezetőiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.