Karel Schwarzenberg bízik abban, hogy Necas végül is aláírja a dokumentumot és Csehország is csatlakozik a többséghez.
„Az aláírás elutasításának nem külpolitikai, hanem belpolitikai okai vannak. A Polgári Demokratikus Párt (ODS) egy része ellene van, s ellene van Václav Klaus államfő is” – jelentette ki Schwarzenberg a közszolgálati cseh televízió vasárnapi vitaműsorában.
A fiskális paktumot pénteken írták alá az Európai Unió csúcstalálkozóján Brüsszelben. A szerződéshez csak Csehország és Nagy-Britannia nem csatlakozott. A téma Prágában éles belpolitikai viták tárgya, s megosztja a koalíciót is.
Schwarzenberg, aki a Top 09 párt elnöke is, úgy véli: alaptalan és a mesevilágba tartozik az ODS állítása, hogy a szerződés a nemzeti jogköröket az Európai Unió szerveire ruházza át.
Jan Zahradil, az ODS európai parlamenti képviselője viszont azt állította: a jogkörök átruházására valóban sor kerül, s ezért a cseh csatlakozásról népszavazásnak kellene döntenie együtt az euró bevezetéséről szóló népszavazással. A fiskális paktum akkor lépne hatályba Csehországban, amikor Prága csatlakozna a közös pénznemhez. Zahradil szerint a fiskális paktum „az Európai Unió politikai egyesítése irányába tett lépés”.
„Önök megpróbálják csöndesen kivonni országunkat az Európai Unióból” – kommentálta Zahradil szavait Lubomír Zaorálek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) alelnöke. Schwarzenberghez hasonlóan kifogásolta, hogy a kormányfő nem írta alá a fiskális paktumot. „Alakul a kétsebességű Európa, s félő, hogy Csehország kimarad az elit csoportból” – vélekedett a szociáldemokrata politikus.
Zahradil a bírálatokra válaszolva leszögezte: a Polgári Demokratikus Pártnak nem célja, hogy Csehországot kivezesse az EU-ból. „Azon vagyunk, hogy az uniót belülről megváltoztassuk” – húzta alá az ODS európai parlamenti képviselője.