Costa Concordia: megkezdődött a bizonyítási eljárás + Képek

Bírósággá alakították át Grosseto toszkán város színházát a január 13-án zátonyra futott Costa Concordia bizonyítási eljárására.

TK
2012. 03. 03. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötnyelvű táblák segítették a Costa Concordia különböző nemzetiségű túlélőit, jogi képviselőit és a sajtót a Teatro Nuovo épületében való tájékozódásban. A bizonyítási eljárásra nyolcszázan akkreditáltatták magukat.

A vizsgálóbíró vezette eljárás a nagy számú résztvevő miatt több órás késéssel kezdődött. Kiemelt volt a biztonsági készültség, a színházba belépőket egyenként ellenőrizték.

Több százan érkeztek Grossetóba a január 13-án Giglio szigeténél sziklának ütközött óceánjáró összesen 4229 utasa és legénysége közül, akiket nyolcvan ügyvéd képviselt. Francesco Verusio államügyész vezette a 24 fős ügyészcsapatot.

A kilenc vádlott közül egyedül Ciro Ambrosio másodtiszt volt jelen. A gondatlanságból elkövetett emberöléssel és a hajó elhagyásával vádolt Francesco Schettino kapitány nem hagyta el házi őrizetét, és nem vett részt a bizonyítási eljáráson a Costa Crocierének a vádlottak között szereplő alelnöke sem.

A vizsgálóbíró feladata a felek kiválasztotta szakértők megerősítése lesz, ők dolgozzák fel a Costa Concordia fekete dobozának információit. Az ügyészség egy egyetemi tanárt, az olasz kikötőkapitányság és a haditengerészet egy-egy tisztjét jelölte ki. A fekete doboz tartalma alapján nekik kell választ adni arra, mi történt a január 13-án este háromnegyed tízkor bekövetkezett zátonyra futás és a másfél órával később kiadott evakuálási parancs között, mekkora haladási sebességgel, milyen útvonalon haladt a hajó.


A tragédiát férjével túlélő egyik utas, Francesca Scaramuzzi az újságírók előtt „bűnözőnek” nevezte Schettino kapitányt, „akire nem lett volna szabad ennyi ember életét rábízni”. A családjával megmenekült Roberto Brigione elmondta, hogy az utolsók között hagyta el a hajót, a kapitány és a legénység semmiben nem segítette őket. A szintén túlélő Adriano Bertaglia úgy fogalmazott, „már csak azért is el kell ítélni a legénységet, mivel az utasok helyett magát mentette”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.