Egy városnyi ember hal meg rákban

A daganatos betegségben szenvedők száma mintegy 37 ezerrel növekszik az idén Szerbiában a helyi orvosi statisztikák szerint, ez egy városnyi embert jelent.

WA
2012. 03. 23. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a fejlett országokban évente egy százalékkal csökken a rákbetegségben elhalálozottak száma, addig Szerbiában ez a szám két számjegyűvé vált – olvasható a Vecernje novosti című belgrádi lap pénteki internetes kiadásában.

A rákmegbetegedések gyakorisága évente 1,9 százalékkal növekszik Szerbiában és e tekintetben az ország az európai középmezőnyben van. A szakembereket viszont az aggasztja, hogy Szerbiában egyre növekszik a rákbetegségben elhunytak száma.

„Miközben a fejlett országokban a rák miatti elhalálozások száma az utóbbi másfél évtizedben évi egy százalékkal csökkent, Szerbiában 15 év alatt 23 százalékkal növekedett az elhunyt rákbetegek száma” – figyelmeztetett Slobodan Cikarics, a szerb rákellenes egyesület elnöke.

Átlag minden második rákbetegnek radioterápiás kezelésre lenne szüksége, Szerbiában azonban 15 sugárterápiás berendezés van. Az európai normák szerint még legalább tíz ilyen berendezésre lenne szükség.

Citosztatikumokra tavaly Szerbiában 38 millió eurót költöttek. „Nem vitatom el, hogy mindkét kezelési forma egyformán fontos, de tény, hogy a daganatos betegségek 90 százalékát sugárterápiás kezelés nélkül nem tudjuk hatékonyan gyógykezelni” – hangsúlyozta Cikarics.

„Megfigyelhető, hogy a gyomor-, a máj- és a hasnyálmirigyrákban újonnan megbetegedettek száma, valamint az ezekben a betegségekben elhunytak száma kiegyenlítődik, ami arra vall, hogy gyenge a terápiás kezelések hatásfoka. Drasztikus példaként említhető meg a petefészekrákban szenvedők esete. A 2000-es évek elején az ilyen betegségben szenvedők 45,8 százalékát még sikerült meggyógyítani, a 2000-es évek végén azonban már 30,8 százalékra csökkent ez a szám” – mondta Slobodan Cikarics.

Kiemelte, hogy jó tíz évvel ezelőtt a tüdőrákos betegek 26,9 százalékának az életét sikerült meghosszabbítani, tíz évvel később azonban ez az arány 10,4 százalékra esett vissza. „Mindez a gyógykezelés hatékonyságának gyengülésére vall, de az is tény, hogy a karcinómás betegségek is egyre agresszívabbakká váltak” – hangoztatta Slobodan Cikarics.

Hét évvel a NATO Szerbia-elleni bombatámadásai után, azaz 2006 óta érezhetően megemelkedett a leukémiás és nyirokmirigyrákos megbetegedések száma. Ezeknek a betegségeknek a lefolyása kétszer vagy akár négyszer gyorsabb, mint egyéb daganatos megbetegedéseké.

„A leukémiában és nyirokmirigyrákban szenvedők száma 2001 és 2009 között 7,8 százalékkal emelkedett, az elhalálozások száma pedig 17,6 százalékkal” – mondta Cikaric.

Szerbiában jelenleg a rákbetegek számát 120 ezerre becsülik. A belgrádi, újvidéki és nisi onkológiai intézetekben 2002 óta 50 százalékkal emelkedett a páciensek száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.