Egyre mérgesebb az ENSZ-főtikár

Ban Ki Mun szenvedélyes hangú nyilatkozatban követelte pénteken a szíriai hatóságoktól, hogy engedjék be a humanitárius segélyt Homsz Bába-Amr negyedébe.

tt
2012. 03. 02. 19:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városban van már a hét darab 15 tonnás teherautóból álló konvojamelyet élelemmel, gyógyszerrel és takarókkal raktak meg, de nincs engedély arra, hogy bemenjenek vele a negyedbe. A főtitkár szerint most az a legfontosabb dolog, hogy a segélyek eljussanak a rászorulókhoz.

Ban gyalázatosnak nevezte a Szíriából érkező képeket, és kijelentette: teljesen elfogadhatatlan és tűrhetetlen, ami ott történik. – Emberi lényként hogyan tűrhetik el ezt a helyzetet– kérdezte a főtitkár Damaszkusznak címezve a szavait.

Ban sürgette azt is, hogy engedjék már végre be Szíriába a humanitárius ügyekben illetékes helyettesét. Valerie Amos a szükségleteket szeretné felmérni a helyszínen. Miért félnek fogadni az ENSZ humanitárius részlegének a vezetőjét? – kérdezte a főtitkár a látogatás halogatására utalva.

A közel egy hónapos ostrom után csütörtökön elfoglalt Bába-Amrból kivégzésekről kaptak lábra ellenőrizhetetlen hírek. Egyes források tíz, mások 14 kivégzésről beszélnek. Az ENSZ genfi emberi jogi hivatala 17 ember felkoncolásáról értesült, de még ellenőrizne kell az információt – mondta egy szóvivő.

A negyedben egy szemtanú szerint „a borzasztónál is rosszabb a helyzet”. A katonák és a rendszer zsoldjában álló fegyveres verőemberek, a sabiha házról házra járva mindent átkutat és gyújtogat – mondta.

Hazatért Franciaországba a szíriai Homszból kimenekített két francia újságíró

A súlyosan sérült Edith Bouvier-t és fotóriporter kísérőjét, William Danielst szállító repülőgép pénteken este landolt egy Párizs melletti katonai repülőtéren, ahol Nicolas Sarkozy francia elnök fogadta őket.


A 31 éves Bouvier, a Le Figaro tudósítója február 22-én sérült meg a lábán Homsz ágyúzásakor. Daniels vele maradt, miután a néhány nappal ezelőtti első kimenekítési kísérlet kudarccal végződött.

A lázadók által sajtóközpontként használt épület elleni támadásban Marie Colvin, a brit The Sunday Times újságírója és Rémi Ochlik francia fotóriporter életét vesztette. Bouvier-n kívül a brit Paul Conroy fotós is megsebesült. Ő a spanyol Javier Espinosával, az El Mundo közel-keleti tudósítójával néhány nappal később Libanonba tudott menekülni.


A francia igazságszolgáltatás vizsgálatot indított a homszi sajtóközpont elleni támadás ügyében. Ennek egyik fő célja Ochlikra vonatkozó információk beszerzése, hogy holttestét Franciaországba lehessen szállítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.