Egyre többeknek jut tiszta víz

Bár egyre több ember iszik mindennap tiszta vizet, a Föld lakóinak 11 százaléka nem jut hozzá.

BL
2012. 03. 06. 21:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A problémára és az eddig elért eredményekre az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) a világ ivóvízkészleteiről készített, kedden New Yorkban bemutatott tanulmánya hívja fel a figyelmet. Eszerint az elmúlt évben jelentősen nőtt azoknak a száma, akik biztos, tiszta forrásból jutnak hozzá a vízhez: a Föld lakosságának 89 százaléka naponta ihat tiszta vizet. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy 11 százaléka még olyan vizet iszik, amely betegségeket okozhat.

A tiszta víz biztosítása azon elérendő célok – úgynevezett millenniumi célok – egyike volt, amelyeket 2000-ben az elkövetkező tizenöt évre tűzött ki az ENSZ 190 nemzete. A 89 százalék már egy százalékkal több is, mint amit el akartak érni 2015-ig. A kutatók azt remélik, hogy a határidőig akár a 92 százalékot is elérik. (1990-ben a tiszta vízhez jutók aránya még csak 76 százalékos volt.) „Ma tehát a világ népessége számára nagy sikerről számolhatunk be, hiszen teljesítettük a millenniumi célok egyikét. Ez azoknak a sikere, akik nemcsak vágyálomként tekintettek erre, hanem egy eszközként, amellyel emberek millióinak tehető jobbá az élete. Ma már kétmilliárddal többen jutnak tiszta vízhez, mint 1990-ben” – hangoztatta Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára.

Még nem ünnepelhetünk

„A világ azonban addig nem ünnepelhet, amíg az emberiség 11 százaléka – 783 millió ember – számára elérhetetlen a tiszta víz. Még mindig naponta több mint háromezer gyermek hal meg hasmenéses betegségekben” – hívta fel a figyelmet Anthony Lake, az ENSZ Nemzetközi Gyermeksegélyezési Alapjának (UNICEF) igazgatója. A siker elsősorban a kelet- és dél-ázsiai területeken tapasztalt fejlődésnek köszönhető. Mindkét térségben jelentősen növekedtek az arányok: a tiszta vízhez jutó kínaiak aránya az 1990-es 67 százalékról 91 százalékra, az indiaiaké pedig 69 százalékról 92 százalékra növekedett. Fekete-Afrikában azonban még mindig az embereknek csupán 63 százaléka jut tiszta vízhez.

Közegészségügyi tekintetben viszont még mindig van hova fejlődnie a nemzeteknek: a Föld lakosságának ugyanis csupán 63 százaléka használ higiénikus mellékhelyiséget. 2015-re számuk a becslések szerint elérheti a 67 százalékot, bár a kitűzött cél 75 százalék lenne. Csaknem minden hetedik, tehát 1,1 milliárd ember a szabadba üríti vizeletét és székletét. Ez a fertőzött víz és a betegségek kialakulásának egyik jelentős oka. Az érintettek csaknem kétharmada indiai: háromból két indiai nem használ higiénikus vécét, sőt a városokban élők hetven százaléka sem. Egyes felmérések szerint a mobiltelefon-tulajdonos indiaiak száma magasabb, mint a vécével rendelkezőké. A szomszédos Kínában a vécét használók aránya húsz év alatt 24 százalékról 64 százalékra növekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.