Elvesztené a háborút Nagy-Britannia?

Argentína „valószínűleg ismét megtámadja” a brit fennhatóság alá tartozó Falkland-szigeteket, és ezúttal jó eséllyel győzne is – mondta egy brit parancsnok.

LM
2012. 03. 05. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nagy-Britanniától 13 ezer kilométerre fekvő szigetcsoportot, amely brit felségterület, Argentína régóta magának követeli. Az akkor 1800 lakosú szigeteket az argentin hadsereg 1982-ben rajtaütésszerűen megszállta, a brit hadsereg azonban visszafoglalta. A 74 napos háborúban 255 brit és 655 argentin katona esett el, és három szigetlakó is meghalt.

Semmi más dolguk nincs

Julian Thompson vezérőrnagy, aki a szigetek megszállása után kivezényelt brit expedíciós hadsereg tengerészgyalogos és ejtőernyős dandárjának parancsnoka volt, a hétfői The Timesnak kijelentette: ha az argentinok ismét támadnak, „semmi más dolguk nincs”, mint a brit helyőrséget lekötni addig, amíg megsemmisítik a brit királyi légierő ott állomásozó Typhoon harci repülőgépeit, és „akkor vége is az egésznek”. A szigetcsoportot jelenleg 1300 fős brit helyőrség védi, négy Eurofighter Typhoon harci repülőgéppel együtt.

Thompson szerint a harminc évvel ezelőtti háborúval ellentétben Nagy-Britannia most tengeri úton sem tudna a helyszínre küldeni légi támogató erőt, mivel leszerelte repülőgép-hordozó kapacitását.

Faragnak

A konzervatív–liberális brit kormány a hatalmas költségvetési deficit leszorítását célzó takarékossági intézkedések jegyében reálértéken 8 százalékkal tervezi csökkenteni a következő négy évben Nagy-Britannia védelmi költségvetését. Ennek már áldozatául esett a királyi haditengerészet egykori zászlóshajója, az Ark Royal repülőgép-hordozó, több más hadihajóval együtt. Emellett kivonták a szolgálatból a helyből felszállni képes Harrier harci gépeket is, amelyek fontos szerepet játszottak az 1982-es falklandi háborúban.

A védelmi kapacitás e szűkítését már korábban is nyíltan bírálta a brit hadvezetés több tagja. Számos szakértő azt is megkérdőjelezte, hogy repülőgép-hordozó kapacitás nélkül a brit fegyveres erők képesek lennének-e ismét visszahódítani a Falkland-szigeteket egy argentin invázió esetén.

Blöff

A The Times diplomáciai szemleírója, Roger Boyes az egykori brit parancsnokkal közölt hétfői interjút kommentálva ugyanakkor azt írta, hogy Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök „csak blöfföl”, amikor a 30. évforduló közeledtével egyre keményebb retorikával és intézkedésekkel kelti az újabb invázió szándékának látszatát. Boyes szerint Kirchner elsősorban az argentin gazdaság ingatag helyzetéről – a hivatalosan elismert 11 százalékot is legalább kétszeresen meghaladó inflációról és a megtorpanó növekedésről – igyekszik elterelni a figyelmet a kardcsörtetéssel.

Jelenleg sem az argentin hadsereg, sem a választók nem kívánnak fegyveres konfliktust, és Kirchner minden kemény retorikájával együtt sem tud konszenzust kiépíteni a Nagy-Britanniával vívandó újabb háborúhoz – írta hétfői kommentárjában a The Times diplomáciai szerkesztője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.