Vu Cö-kang (Wu Zegang) nyomozásokra hivatkozva úgy nyilatkozott, hogy a tibetiek lakta térségben az utóbbi hónapokban elkövetett akciók „hátulról irányított, egyértelmű politikai cselekmények”. A rendőrség arra a megállapításra jutott, hogy a felbujtók célja a káosz előidézése. Az esetek közötti hasonlóságok egyikeként Vu azt említette, hogy az önégetők mindegyike „Szabad Tibetet!” felkiáltással követte el a tettét. A hatóságok szerint az áldozatok többsége korábban határon túli szeparatista közösségeknél járt.
„Az önégetések ösztönzésére még kárpótlási díjat is ígérnek” – hangoztatta Vu azzal, hogy mindezek alapján bizonyítottnak látják, hogy a cselekmények előre megtervezett politikai akciók. Szerinte a dalai láma csoportja és megosztásra törekvő külföldi erők „gonosz módon vezetik a tibeti buddhizmust a szélsőség útjára”. Azzal, hogy az önégetőket hősöknek állítják be, és hogy vallási szertartást tartanak az elhunytak bűneinek feloldozásáért, támogatják és ösztönzik az önégetéseket – állította a területi vezető. Hozzátette: amikor versengésre és terrorisztikus viselkedésre buzdítják az embereket, lényegében feláldozzák őket.
Egy szecsuani pártvezető úgy vélte, hogy a dalai láma és köre több kísérletet is tett Kína megosztására, amihez a tibetiek lakta területeken partnereket talált néhány férfi és női szerzetes személyében. Li Csang-ping, a Szecsuan tartományi pártvezetés tagja a kínai parlament szerdai tartományi kerekasztal-beszélgetésén fejtette ki véleményét.
Hírügynökségi jelentések szerint Kínában az elmúlt egy évben több mint kéttucatnyi önégetés történt. Az önégetők között tibeti férfi és női szerzetesek és mások is voltak, több tizenéves fiatal, valamint egy négygyermekes anya. Peking szeparatista akcióknak tartja ezeket a cselekményeket, s azt állítja, hogy felbujtóik a tibeti kérdés napirenden tartásában érdekelt emigránsok.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben