Európa „nem kerülheti el a multikulturális környezet kialakulását„

Egységes európai menekültügyi rendszer megteremtését sürgette kedden Brüsszelben az ENSZ menekültügyi főbiztosa.

WL
2012. 03. 20. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Antonio Guterres, aki 1996 és 2002 között miniszterelnök volt hazájában, az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) sajtóreggelijén fejtette ki gondolatait a menekültügy és a migráció kérdéseiről – mint arra a rendezvény meghívója utalt, „egy évvel az arab tavasz után„.

A portugál szocialista párti politikus emlékeztetett arra, hogy egy évvel ezelőtt Európában milliós bevándorló tömeget vizionáltak, valójában azonban mindössze 29 ezer menekült érkezett a kontinensre a Földközi-tenger medencéjének déli térségében történt – részben erőszak, illetve harci cselekmények által kísért – politikai változások nyomán. Az érintett észak-afrikai országokból – tette hozzá – valóban milliók indultak útnak, de túlnyomó többségük saját hazájába, az úgynevezett fejlődő országok valamelyikébe tért vissza.

Guterres szerint miközben Európára a feltételezettnél végül sokkal kisebb menekültnyomás nehezedett, egyes afrikai országok, amelyek az elosztható javaknak sokkal inkább szűkében vannak, mint az európaiak – így például Csád vagy Niger – megnyitották határaikat a menekültek előtt, igyekeztek nagyvonalúságot tanúsítani az érkezők iránt a maguk szerény eszközeivel. A főbiztos felhívta a figyelmet arra, hogy a világ menekültjeinek 80 százaléka a fejlődő világ valamelyik országában tartózkodik.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), amelyet Guterres irányít, 2010-ben 3 milliárd dollárból gazdálkodhatott. A főbiztosság összesen 6800 alkalmazottja jelenleg 117 országban igyekszik segítséget nyújtani a menekülteknek, a hazatérőknek, az otthonaikból elüldözötteknek és a hontalanoknak.

A főbiztos az egyes európai országok menekültügyi szabályainak összehangolatlanságát azzal illusztrálta, hogy elmondta: ha tavaly egy afgán menekült minden egyes EU-országban külön-külön menedéket kért volna, akkor a célországtól függően 8 és 91 százalék közötti sávon belül mindenütt más és más százaléknyi esélye lett volna arra, hogy megkapja a menedéket. Guterres szerint ez a helyzet az embercsempészet „üzletágát” virágoztatja fel. Ezért akár egy tökéletlen, de legalább valamelyest összehangolt európai rendszer is jobb lenne, mint a mostani állapot.

Az európaiaknak – mondta – több szolidaritást kellene mutatniuk a menekültek iránt. Ezt azért is tartja szükségszerűnek, mert megítélése szerint Európa rá van utalva a bevándorlókra, „nem kerülheti el a multikulturális környezet kialakulását„.

„Az európaiak nem szülnek elég gyereket, bizonyos szükséges, de alantasabb munkákat nem hajlandóak elvégezni, ám eközben idegenellenes hangulat terjed” – hívta fel a figyelmet a bevándorlókkal kapcsolatos ellentmondásos vélekedésekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.