Az észak-berlini Villa Borsingban megrendezendő informális találkozót nem tüntették fel a német külügyminisztérium hivatalos honlapján. Westerwelle csupán a francia, az olasz, a belga, a luxemburgi, a holland, az osztrák, a dán, a lengyel, a portugál és a spanyol külügyminisztert hívta meg a találkozóra, s ezzel több európai kollégájának is a sarkára lépett.
A meg nem hívott Svédország egyik diplomatája a Spiegel című német magazinnak nyilatkozva azon véleményének adott hangot, hogy a német külügyminiszter ezzel a lépéssel nem segítette elő az európai együttműködést – írja az EUobserver.
Villy Søvndal dán külügyminisztert meghívták ugyan, de egy kormányzati megbeszélés miatt visszautasította a részvételt. A hétfői toulouse-i merénylet miatt nem tud részt venni a találkozón Alain Juppé francia külügyminiszter sem.
Westerwelle az ugyancsak „kimaradt” Írországban szintén bírálat tárgyává vált; Dublin szemszögéből a német külügyminiszter törekvése, miszerint meg kell vitatni Európa jövőjét, csak fokozza a gondokat most, mikor az ír kormány népszavazásra készül a Németország által szorgalmazott fiskális paktummal kapcsolatban.
A német Liberális Párt éléről nemrég elmozdított Westerwelle az EUobserver szerint most azért küzd, hogy megőrizze hitelességét mind nemzetközi, mind európai szinten. A német diplomácia vezetője ezen többek között az európai bevándorlással kapcsolatos, a demokrácia-deficitet és a schengeni övezetet érintő vitajavaslataival szeretne javítani.