A városi temetkezési vállalat adatai szerint a rendelkezésre álló 467-ből 340 hektár temetkezési területet már felhasználtak, a helyek pedig olyan gyorsan fogynak, hogy a következő tíz évben a kelet-kínai metropolisz temetői teljesen megtelhetnek. A problémára már évekkel ezelőtt felhívták a városvezetés figyelmét, amely pénzzel ösztönzi a helytakarékos temetési módszereket.
A helyi kormányzat mintegy tíz éve támogatja például a vízi temetést, amely elhantolás helyett a hamvak óceánba szórását jelenti. A központi támogatás mértéke jelenleg 2000 jüan (mintegy 70 ezer forintnyi összeg), de az idős, gyermektelen, illetve a költségeket megfizetni nem tudó érintetteknek térítés nélkül ajánlja fel ezt a szolgáltatást. A vízi temetések száma évente mintegy 10 százalékkal nő, ám továbbra is csupán néhány ezren, az összes érintett család két százaléka választja az új formát.
A hamvak elhantolása helyett a vezetés támogatja a befalazásukat is, ami a leginkább helytakarékosnak számító megoldás. A kínaiak többsége ugyanakkor ragaszkodik a hagyományos szertartáshoz, és azt szeretné, ha elődei temetőben nyugodnának. Ezt a szemléletet tiszteletben tartva vezettek be a városban tavaly ősszel egy új szolgáltatást, amelynek során a hamvak nagy részét az óceánba szórják, a maradék részét pedig eltemetik. Ugyancsak újításnak számít a „zöld temetés”, azaz a biológiailag lebomló koporsó használata, melyet virágágyások vagy fák alá ásnak el. Utóbbi mindössze 400 jüanba (kb. 14 ezer forint) kerül, ám ennek ellenére kevesen választják.
A helytakarékos temetést sokan szegényesnek és igénytelennek tartják, ezen a felfogáson az ötlet népszerűsítésével lehetne változtatni – vélik a temetkezési vállalat munkatársai.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért