Hatalmas sorok voltak a benzinkutaknál

Hatalmas sorokban álltak a brit benzinkutaknál a tankolni próbáló autósok csütörtökön egész nap.

PR
2012. 03. 29. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A töltőállomásokat az autósok már előző nap sok helyen megrohanták – az üzemanyag-kiskereskedelmi szövetség adatai szerint motorbenzinből az egy héttel korábbinál 81 százalékkal, dízelolajból 43 százalékkal több fogyott –, ám csütörtökre a jelenség országszerte pánikszerű felvásárlás méreteit öltötte. Sok benzinkútnál adagolni kezdték az üzemanyagot – egyes helyeken mennyiségi, másutt értékbeli vásárlási korlátokat szabva – annak érdekében, hogy ellenőrzés alatt lehessen tartani a fogyasztást, de számos kútnál így is elfogyott a benzin és a gázolaj.

A kialakult helyzetért az autós érdek-képviseleti szervezetek egyértelműen a brit kormány kommunikációját tették felelőssé. David Cameron miniszterelnök előző nap ugyanis a benzintankok feltöltését javasolta az autósoknak, Francis Maude kabinettitkár pedig ezt megtoldotta azzal, hogy „nem árt, ha az autósok a garázsban, kannában is tárolnak egy kis üzemanyagot”. Szakmai szervezetek különösen ez utóbbi kijelentést bírálták, nem utolsósorban azért, mert a nyilatkozó szakértők véleménye szerint ez a pánikszerű vásárlás ösztönzése mellett tűzveszélyt is okozhat. A kormány csütörtökön közölte, hogy Maude javaslatát „visszavonja”.

A legnagyobb brit szakszervezeti szövetség, a Unite megszavaztatta az öt nagy brit közúti üzemanyag-fuvarozó cég kétezer gépkocsivezetőjét a sztrájkakcióról, és a többség a munkabeszüntetésre voksolt. A Unite kötelekébe tartozó sofőrök munkáltatói szállítják az üzemanyagot a 8706 brit töltőállomás 90 százalékának. A Unite – amely az akcióval a gépkocsivezetők munkafeltételeinek javítását akarja kiharcolni – nem zárta ki, hogy a sztrájk időpontját éppen a húsvéti ünnepekre tűzi ki, amikor rendszerint brit családok milliói kelnek útra autóval.

A húsvéti sztrájk azonban egyre valószínűtlenebb, mivel a szakszervezetnek a sztrájktörvény értelmében egy héttel előre be kell jelentenie a munkabeszüntetést, ez pedig egyelőre nem történt meg, sőt hétfőn várhatóan tárgyalások kezdődnek az érdekképviselet és a munkáltatók között a munkaügyi békéltető fórum (ACAS) közvetítésével. A kormány mindeközben a hadsereg segítségét készül igénybe venni sztrájk esetére. A héten megkezdődött a brit királyi légierő (RAF) 80 gépkocsivezetőjének átképzése a civil tartálykocsik vezetésére, ám számítások szerint teljes körű sztrájk esetén ők is csak a normál ellátás tíz százalékát tudnák biztosítani.

A Unite vezetője nemrégiben sztrájkokat helyezett kilátásba a nyári londoni olimpiai játékok idejére is, a közalkalmazottakat sújtó kormányzati megszorító intézkedések miatt. Len McCluskey, az 1,5 millió tagot számláló érdek-képviseleti szövetség főtitkára a The Guardian című vezető baloldali brit lapnak a múlt hónap végén kijelentette: a közalkalmazotti szféra munkavállalói ellen folyó „kormányzati támadássorozat olyan kiterjedt és annyira ideológiai jellegű”, hogy ez igazolja a londoni olimpia „célba vételét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.