Kétnapos látogatásával, amelynek során Bronislaw Komorowski lengyel államfővel és Donald Tusk miniszterelnökkel is találkozik, Gauck hangsúlyozni kívánja a számára különösen fontos német–lengyel viszony jelentőségét.
„Csodálom azt az elszántságot és bátorságot, amellyel Gdansk, Nowa Huta és az egész ország népe a szabadságért és a polgári jogokért harcolt. Az NDK békés forradalma azért járhatott sikerrel, mert a lengyel szomszédok már megmutatták, hogy a szabadság kivívható” – nyilatkozta a Gazeta Wyborcza lengyel baloldali liberális lapnak még elutazása előtt.
A hétfőn megjelent interjúban Gauck hangsúlyozta, hogy bár a lengyelek és Németország között még mindig vannak vitatott kérdések, valamint eltérő vélemények az Európai Unióval kapcsolatban, a kétoldalú viszonyt ma a kölcsönös nagyrabecsülés uralja. „A múltból származó neheztelések egyre inkább a háttérbe szorulnak” – mondta.
A kelet-európai országok, mindenekelőtt Fehéroroszország politikai fejleményeire utalva Gauck hangsúlyozta, hogy Európa megosztottságának lezárultával az egész kontinensen teret kell nyernie a szabadságnak, a biztonságnak, a jognak és az igazságosságnak. „Nekünk is ezen kell dolgoznunk az EU keleti partnerségi programjának keretében” – tette hozzá.
A március 18-án megválasztott államfő előzőleg több interjúban is jelezte, hogy elsőként legszívesebben Lengyelországba utazna. Elődje, Christian Wulff első útja nem keletre, hanem nyugatra vezetett, Strasbourgban és Párizsban mutatkozott be, az ő elődje, Horst Köhler viszont ugyancsak Varsót választotta.
Az új német államfő múlt pénteken tette le hivatali esküjét .

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”