„Megdöbbentő módon egyesek nem hajlandók elismerni, hogy Irán célja atomfegyverek kifejlesztése. Tudjuk, Irán azt hangoztatja, hogy urándúsítása az orvosi kutatás fejlesztésére szolgál. Persze, biztos – mondta a miniszterelnök. – Ha valami olyan, mint egy kacsa, úgy jár, mint egy kacsa, és úgy hápog, mint egy kacsa, akkor mi az? Talált: kacsa! Csakhogy nukleáris kacsa, és ideje, hogy a világ elkezdje kacsának nevezni a kacsát.”
Netanjahu megismételte, hogy Izrael fenntartja a jogot önmaga megvédésére. Mint mondta, országa számára minden lehetőség az asztalon van. „Sohasem fogom kockára tenni Izrael biztonságát” – hangsúlyozta. A kormányfő figyelmeztetett Irán mint nukleáris hatalom veszélyeire. „Egy atomfegyverrel felszerelt Irán drámaian megnövelné a terrorizmust, atomernyőt nyújtva a terroristáknak – mondta. – Vagyis Irán olyan megbízottait, mint a Hezbollah vagy a Hamász arra bátorítaná, hogy támadják meg Amerikát, Izraelt és másokat, mert egy atomfegyverrel rendelkező hatalom támogatja őket.”
Párhuzamot vonva az Irán megtámadása elleni érvekkel, Netanjahu azt a példát hozta fel, hogy az amerikai hadügyminisztérium egy 1944-es, a világ zsidó vezetőinek kérését elutasító levele szerint az auschwitzi haláltábor elleni hadművelet hatástalan lenne, s még több német bosszúakciót váltana ki. „Gondolják csak meg, még több bosszúakciót, mint a holokauszt!” A kormányfő elvetette azt az érvelést, hogy egy Irán elleni támadás túl sok áldozattal járna, amennyiben iráni megtorlást váltana ki. „Barátaim, 2012 nem 1944. Ma saját államunk van. És a zsidó állam célja az, hogy megvédje a zsidó életeket, és biztosítsa a zsidó jövőt” – idézte a Háárec az izraeli miniszterelnök szavait, amelyeket az AIPAC washingtoni kongresszusán mondott.
Mehetnek az ellenőrök?
Irán kész beengedni a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ellenőreit a Teherán közelében, Parcsinban lévő katonai létesítménybe – jelentette kedden az ISNA hírügynökség. A jelentés szerint ezt a nemzetközi szervezet székhelyén, Bécsben közölte Irán képviselője. Közleményében az állt, hogy „mivel Parcsin katonai létesítmény, és a bejutás oda csupán időigényes eljárásrend alapján lehetséges, azt nem lehet gyakran felkeresni. Most azonban újra engedélyt adunk arra, hogy az ellenőrök felkeressék.”
Korábban a NAÜ ragaszkodott hozzá, hogy ellenőrizhesse a létesítményt. Irán azt állítja, a szóban forgó helyszín egy katonai bázis, ezért az ellenőröknek nincs joguk ott vizsgálódni. A NAÜ azonban azt feltételezi, hogy Parcsinban az atomprogramhoz kapcsolódó atomrobbantási teszteket végeznek. A NAÜ küldöttsége legutóbb februárban járt Iránban, de eredménytelenül tárgyalt két napon át Teheránban a vitatott iráni atomprogramról, s a helyi hatóságok nem engedélyezték a szakértőknek a bejutást a katonai létesítménybe. Idén már kétszer látogattak NAÜ-ellenőrök a közép-keleti országba, ennek ellenére nem sikerült megállapodni a párbeszéd kereteiről és napirendjéről sem.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül