Kína a gazdasági és a társadalmi fejlődés egyensúlyát szeretné elérni, és méltányosabb jövedelemelosztásra törekszik. Az állami vezetés az igazgatás megújítására készül; szolgáltatásközpontú, törvények alapján működő, tiszta kormányt ígér. A miniszterelnök szinte mindvégig a reform, a hatékonyságot jelentő változtatások szükségességét hangsúlyozta, kiemelve a szocialista demokrácia kiterjesztését, a demokratikus választásokat, a döntéshozó szervek törvényes működtetését és az emberek jogainak védelmét.
Ven harmincoldalas beszámolójában konkrétan is a túlzó költekezés megállítását ígérte olyan területeken, mint a vezetők külföldi útjai, a hivatalos autóhasználat és a fogadások, bankettek. Jobban fogják ellenőrizni az új, nagy irodaépületeket, tornacsarnokokat, stadionokat építtetőket is, és mindezekhez kapcsolódóan kiterjesztik a pénzügyi, számviteli vizsgálatokat.
Fenntartanák az alacsony születésszámot
A kormányfő az oktatás reformjára, a tehetséggondozásra, a nyugdíjrendszerre és az egészségügy kiterjesztésére, valamint a szociális ellátásra és a családtervezésre vonatkozó ez évi teendőkről is beszélt. Kiemelte, hogy emelni fogják az oktatás színvonalát és javítják a körülményeket Kína fejletlenebb térségeiben, a középső és nyugati országrészben, illetve vidéken, a távoli területeken, a nemzeti kisebbségek lakta térségekben, valamint a gyenge városi iskolákban. Ez azt jelenti, hogy ezekre a helyekre több forrást biztosítanak. A kínai kormány a szegény gyerekek oktatásának további támogatását tartja szükségesnek, és ösztönzi a magániskolák fejlesztését, a magántőke beruházásait az oktatási szektorba – hangzott el.
Az év végéig a teljes vidéki lakosságot bevonják az új nyugdíjrendszerbe, növelik a szociális támogatások és járadékok körét, kiterjesztik a társadalombiztosítás szolgáltatásait, emelik az alapnyugdíjak összegét – szerepel a kormányzati munka ismertetett teendői között. Ven megerősítette, hogy továbbra is fenn kívánják tartani az alacsony születésszámot, folytatják a családtervezési politikát, és igyekeznek a nemek felborult arányának helyzetén változtatni. Azoknak a vidéki családoknak, amelyek tartják magukat a családtervezés kormányzati politikájához, növelni fogják a juttatás összegét, és más támogatást is ígérnek.
Egészségtelen az államkapitalizmus
A kínai gazdaság stratégiailag legfontosabb ágazatait az állami tulajdonban lévő vállalatok dominálják; az állam azonban monopóliumokat épít, megfojtja a versenyt és nem biztosít egyenlő esélyeket a gazdaságban – írta Hu Su-li (Hu Shuli), a Caixin gazdasági és pénzügyi magazin alapítója és főszerkesztője a parlament ülésének kezdetére időzítve. Az amerikai Forbes magazin által a hét legbefolyásosabb kínai személyiség egyikeként számon tartott Hu úgy fogalmazott, a kelet-ázsiai országban egyre inkább teret nyerő államkapitalizmus „politikailag és gazdaságilag is egészségtelen”.
Az állami tulajdonban lévő vállalatoknak ugyan hasznos szerepük lehet a piacon, például a természetes monopóliumok léte miatt, központ általi kiépítésük és fenntartásuk viszont a piac egészséges fejlődésével megy szembe – írta. A jelenlegi helyzetből való kitörés azért nehézkes, mert „meggyökerezett érdekcsoportok uralják a piacokat”. Kínának véget kell vetnie ezen érdekcsoportok uralmának, s ragaszkodnia kell a szükséges reformok végigviteléhez, az állami vállalatoknak pedig ki kell vonulniuk a versenyágazatokból, szögezte le a főszerkesztőnő.
Sikerül-e végre a kivonulás?
Hu írásában arra is emlékeztetett: az államkapitalizmus bevezetése sosem volt cél Kínában, sőt a vezetés már 1999-ben stratégiai kiigazításokról határozott. A Kínai Kommunista Párt 15. központi bizottságának negyedik plenáris ülésén elhangzottak értelmében az állami tulajdonú vállalatokat – nagyon kevés stratégiai és nemzetvédelmi fontosságú kivétellel – minden iparágból kivonják. Hogy ez több mint tíz év után végre sikerül-e, s hogy az ország az elavult fejlődési modell helyett új növekedési útra tud-e lépni, mind attól függ, hajlandó és képes-e átalakulásra – véli Hu Su-li.
Az állami beavatkozás mértéke, valamint a jelenlegi rendszer reformja az elmúlt hónapokban többször is komoly vitához vezetett a kínai értelmiség köreiben. A kérdés a Világbank múlt héten ismertetett China 2030 című kiadványában is kiemelt helyet kapott. A jelentés készítői a kelet-ázsiai ország számára megfogalmazott tanácsok közt elsőként az állami tulajdonban lévő vállalatok reformját, a tulajdonosi struktúrák újragondolását, a közforrásokhoz való hozzáférés szélesebb körű elérhetővé tételét sürgetik. A Világbank emellett a monopolágazatok lazítását és a stratégiai fontosságú iparágakban való verseny növelését szorgalmazza.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították