A nemzetközi törvényeknek és gyakorlatnak megfelelően Kína elvárja a líbiai vezetéstől, hogy megfelelő módon kezelje azon kínai vállalatok ügyét, amelyeket kár ért, s kárpótlásra számít – hangoztatta Csen Tö-ming (Chen Deming).
A tárcavezető közölte, a kínai vállalatok építkezési projektekben, azon belül lakóházak építésében érdekeltek Líbiában. E vállalkozások értéke meghaladja a 10 milliárd dollárt. Többségük már kész vagy közel áll a befejezéshez, ám a harcok idején tüzérségi támadások érték őket, ami miatt jelentős károk keletkeztek.
Kína a közelmúltban értékelőcsoportot küldött a helyszínre, amely azzal a megállapítással tért vissza, hogy biztonsági okok miatt nem érkezett még el az ideje annak, hogy a vállalatok visszatérjenek. A helyzet javulásával erre sor fog kerülni – ígérte Csen. Kína tavaly, a Kadhafi-ellenes tiltakozások idején több mint 35 ezer dolgozóját evakuálta az észak-afrikai országból. Túlnyomó részük építőmunkás és mérnök volt.
A miniszter az országos népi gyűlés éves ülésszakához kapcsolódó sajtóértekezletén arról is beszámolt, hogy az erőszak sújtotta Szíriából már evakuálták a kínai munkások többségét.
Körülbelül száz kínai maradt az országban, akik az ottani berendezésekre, projektekre vigyáznak. „Visszatérünk, amint a helyzet stabilizálódik és kedvezni fog a békés fejlődésnek” – jegyezte meg a miniszter. A Hszinhua hírügynökség beszámolójából az is kiderül, hogy Kína nemcsak a vállalatok dolgozóit, de a damaszkuszi nagykövetség alkalmazottainak egy részét is hazahívta.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó